Registruokis nemokamai konsultacijai

Registracija nemokamai konsultacijai telefonu.

Apie tabaką … chemiškai

Kokia yra tabako lapų sandara ir kas veikia organizmą?

Fizikinį-cheminį rūkymo mechanizmą sudaro pro uždegtą ir lėtai rusenantį tabaką (pypkėje, cigare ar cigaretėje) siurbiamas oras.  Deguonis, esantis įkvepiamame ore, praeidamas pro rusenančio tabako sluoksnį, sustiprina jo degimą ir degimo produktai, kartu su likusia oro dalimi patenka į burną ir plaučius. Kad surūkyti cigaretė reikia 12-18 įtraukimų. Tabako dūmai, tai savotiška fizikinė-cheminė sistema, susidedanti iš oro ir jame pasklidusių tabako degimo produktų – kietų dalelių ir skysčių lašelių, kurie mažesni už mikroną. Tokių dalelių viena cigaretė išskiria milijonus. Ir praktiškai visos dalelės patenka į plaučius.

Kaip žinoma, plaučius sudaro daugybę smulkių alveolių, kurių sienelių plotas įkvėpimo metu yra apie 100 kvadratinių metrų. Nesunku įsivaizduoti, koks dūmų kiekis nusėda plaučiuose.

Tačiau dūmų dalelės tėra viena sudedamoji tabako dalių. Rūkant, vyksta vadinamoji sausoji distiliacija: įtraukiamas oras įkaista iki aukštos temperatūros ir iš degančio tabako sugeria įvairiausias medžiagas, kurios kartu su dūmais patenka į plaučius.

Vykstant distiliacijai, didžiausią neigiamą poveikį daro amoniakas, anglies monoksidas (smalkės) ir kancerogenai, padedantys atsirasti piktybiniams augliams. Tabako dūmuose aptinkama polonio radioaktyvių izotopų (nuodų naudotų Litvinenkos nužudymui). Skleisdamas alfa spindulius polonis lengvai prasiskverbia ir pažeidžia audinius ne tik rūkančio, bet ir nerūkančio žmogaus esančio netoli.

Tabako dūmų žalingumas priklauso ne tik nuo tabako rūšies, bet ir nuo rūkymo būdo bei intensyvumo.

Tabako dūmų kenksmingumui sumažinti ant cigarečių yra dedami filtrai, tačiau tai tėra psichologinė apgaulė. Filtras tik imituoja apsaugą ir geriausiu atveju sulaiko 20-30 proc kai kurių cheminių junginių.

 

Didžiausiu filtru lieka žmogaus gleivinė ir plaučiai.

Pav. Dūmų nusėdimas plaučių viduje

APIE TABAKĄ ... FILOSOFIŠKAI

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

18 − three =

Straipsniai

Allen Carr's Easyway

Straipsniai verti Jūsų dėmesio, kur galite palikti savo komentarą