Registruokis nemokamai konsultacijai

Registracija nemokamai konsultacijai telefonu.

Apie tabaką … ir prevenciją

 Daugelis prevencijos priemonių Lietuvoje ribojasi informacijos pasiekiamumo užtikrinimu suaugusiems, t.y. jau vartojantiems tabaką ir vaikams – potencialiems tabako vartotojams.
 Suaugusiems: Darant prielaidą, jog suaugę asmenys jau turi problemų su sveikata, motyvavimas atsisakyti priklausomybės dažniausiai apsiriboja grasinančio pobūdžio turinio platinimu, šoko terapija ar gėdinama esą rodant blogą pavydį vaikams. Dažnai šios priemonės atgraso domėjimais bet kokiomis galimybėmis mesti rūkyti, nes įstumia rūkantį į ‘begėdžio’ ir ‘nusikaltėlio’ vaidmenį.
Tačiau realiai pabandžius mesti rūkyti tas pats suaugęs kreipiamas pas šeimos gydytoją, kur jam su ar be recepto yra išrašomi nikotino pakaitalai, veikiantys panašiai kaip metadonas narkomanams – mažinantys diskomfortą fiziškai ir sukeliantys diskomfortą psichologiškai.
 Vaikams: Pagalba vaikams apsiriboja dvejomis programomis.
Prevencija kontaktuojant vaikus tiesiogiai – veiksminga priemonė, tačiau pateikiama dažnai labai neveiksmingu būdu. Pavyzdžiui, po mediko paskaitos mokykloje, vaikas padaro išvadą rūkyti tik lengvas cigaretes. T.y. daugelis informacijos skleidėju koncentruojasi į neigiamą cigaretės poveikį sveikatai ir visiškai nepaliečia socialinės rūkymo pusės, t.y. vaikų lūkesčių, kuriuos jie susiformuoja savo aplinkoje.
Tėvams: Daugelis tėvų pripažįsta, kad jiems stinga laiko ir tinkamos informacijos, kaip ugdyti vaiko sąmoningumą ar padėti nustoti vartoti narkotines medžiagas. Tad tėvai bandomi supažindinti su šia informacija įvairiuose vyriausybiniuose interneto tinklalapiuose. Tačiau tiek pati informacija, tiek jos pateikimo būdai yra abstraktūs bei komplikuoti
 Pvz. „Vaikas seka tėvų pavyzdžiu, tad tėvam reikia mesti rūkyti“ … tačiau nėra tėvam skirtų veiksmingų priemonių, o esamos apsiriboja gąsdinimu ir gėdinimu
arba kitas „Dažniau kalbėti apie neigiamą tabako poveikį“ … vaikai puikiai suvokia iš aplinkos, kad neigiamas poveikis pasireiškia tik suaugusiems, tad jiems neaktualus
 Papildomos priemonės: Tabako prieinamumo mažinimas. N18 ženklas deja nesumenkina fakto, kad virš 50 proc rūkorių pradeda rūkyti jau mokykloje, taip pat, kad elektroninės cigaretės yra pasiekiamos praktiškai be jokio amžiaus ribojimo – tad nėra veiksmingos.
 Sunku teigti, kad tabako prevencija iš viso įmanoma priemonėmis, kurios taikomos dabar – nes šalyse, kurios turį labai žemą rūkančių kiekį jokia prevencija apskritai nėra vykdoma.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

five × five =

Straipsniai

Allen Carr's Easyway

Straipsniai verti Jūsų dėmesio, kur galite palikti savo komentarą