Registruokis nemokamai konsultacijai

Registracija nemokamai konsultacijai telefonu.

Apie tabaką … ir šilumą

Rūkantys dažnai tiki mitu, kad cigaretės ar pypkės dūmas, padeda sušilti žvarbią dieną. Tad užtraukę dūmą, net nepagalvoja, kaip šis procesas veikia.

Rusenantis tabakas yra pasiekęs kone degimo temperatūrą 500 ir daugiau laipsnių pagal Celsijų ir lengvai atvėsta keliaudamas per tabako sluoksnį. Kuo cigaretės likutis trumpesnis, tuo dūmas (traukiant ta pačia jėga) karštesnis.Pakliuvusio burnon dūmo temperatūra yra 50-60 laipsnių – kas yra mūsų kūnui nepriimtina temperatūra.

Dūmo karštis pradeda adryti mūsų organizmą. Įtraukdamas dūmus, rūkorius automatiškai ir nepastebimai, truputi prasižiodamas, įkvepia porciją oro, su kuriou dūmai iš burnos ir nosiaryklės patenka į plaučius. Patenkančio į burną oro temperatūra paprastai yra 40 laipsnių žemesnė nei įkvėpto dūmo temperatūra. Tokie dideli temperatūrų skirtumai kenkia dantų emalei. Ilgainiui rūkant, atsiranda mikroskopiniai įtrūkimai – ‘varta’ mikroorganizmams. Dėl to, rūkorių dantys pradeda ruduoti ir irti ankščiau nei nerūkančių.

Ant pažeistos emalės nusėda tabako degutas, dėl jo dantys pirma pasidaro gelsvos spalvos, o burnos ertmė ima skleisti specifinį kvapą, kurį jaučiame kalbėdami su rūkoriais. Dūmų temperatūra veikia burnos ir nosiaryklės gleivinę. Jų kapiliarai išsiplečia, gleivinė (skruostų, gomurio, dantenų) suerzinama ir prasideda uždegimas. Tabako šiluma ir dūmuose esančios cheminės medžiagos (amoniakas, rūgštys ir kt.) dirgina seilių liaukas. Išsiskiria daug seilių, kurias rūkoriams tenka išspjauti. Dalį seilių rūkoriai nuryja, tad nuodingos medžiagos (anilinas, sieros vandenilis ir kt.) su seilėmis veikia skrandžio gleivinę, o tai irgi palieka pėdsakus. Netenkama apetito, viduriai tai užkietėja, tai pasidaro pernelyg laisvi, atsiranda skrandžio skausmai, chroniški gastritai ir pagaliau skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos.

Gerklų, trachėjų, bronchų, jų smulkiausių išsišakojimų – alveolių – gleivines taip pat veikia tabako dūmai. Tabako dūmų sudedamos dalys (amoniakas, rūgštys, piridininės bazės, kietosios dalelės ir kt.) erzina plaučių gleivines.

Ne veltui nerūkantį, mėginantį pirmą kartą įtraukti dūmų, suima kosulys – refleksiniai stumiamieji iškvėpimai, su kuriais organizmas stengiasi į kvėpavimo takus patekusį svetimkūnį (šiuo atveju dūmus)

Šis procesas rūkančių yra laikomas ‘maloniu šildančiu efektu’

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

four − one =

Straipsniai

Allen Carr's Easyway

Straipsniai verti Jūsų dėmesio, kur galite palikti savo komentarą