Registruokis nemokamai konsultacijai

Registracija nemokamai konsultacijai telefonu.

Apie tabaką … ir svorio kontrolę

Viena didžiausių baimių, su kuria rūkaliai susiduria mesdami rūkyti, yra garantuotas svorio priaugimas. Mes visi girdėjome siaubo istorijas apie dešimt, ar net dvidešimt ir daugiau priaugtų kilogramų ir natūraliau jaudinamės, kad tai gali atsitikti ir mums.

Bet ar tikrai neišvengiamai priaugame svorio mesdami rūkyti? Ir ar svorio padidėjimas priklauso nuo metodo, naudojamo atsikratyti priklausomybės?

Yra trys pagrindinės priežastys, dėl kurių daugelis rūkorių priauga svorio mesdami rūkyti.

Pirmoji, daugeliui metančių, fizinis nikotino abstinencijos pojūtis yra panašus į alkį. Nuolatinis jausmas, jog esu ‘alkanas’ didina suvartojamo maisto kiekį. Tuo pačiu auga ir kilogramai. Iš esmės tai savi-apgaulė, nes nikotino abstinencija labai silpnai (ir tik pirmas 72 valandas) primena alkį ir žinoma, visiškai nereiškia, kad esi alkanas ir privalai valgyti. Bėda slypi tikėjime mitu, kad rūkymas mažina apetitą. Taigi mestus rūkyti mes tiesiog tikime, kad alkis neišvengiamai ateis.

Antroji, cigaretės pagreitina medžiagų apykaitą. Tai yra tiesa, rūkymas pagreitina kraujo apytaką, bet labai nedideliu mastu 1-2%. Ir daro tai labai pavojingu būdu – užkišdamas mūsų kraujagysles ir versdamas širdį žymiai intensyviau dirbti, stengiantis užtikrinti kraujo cirkuliaciją. Beje, ar tai panašu į relaksaciją – pagrindinę tabako vartojimo priežastį? Ši papildoma našta medžiagų apykaitos sistemai ir širdutei, sudegina apie 100 papildomų kalorijų per dieną. Jei tai veiktų, jūs niekada nematytumėte antsvorio kamuojamo rūkaliaus.

Tebūnie, mes galime priskirti nedidelę svorio padidėjimo dalį šiems mitams, tačiau tai nepaaiškina, kodėl žmonės kartais priauga tiek daug svorio.

Trečioji priežastis, kad didžioji dauguma žmonių, kurie meta rūkyti – ar jie tai daro patys, ar naudodami medikamentus – tai daro įsitikinę kad rūko, nes jiems norisi ir reikia rūkyti. Pavyzdžiui, jie įsitikinę,  kad rūkymas padeda jiems atsipalaiduoti ir susidoroti su stresu. Tad mesdami jie jaučia netekties ir praradimo jausmą. Žinoma, iš dalies mesti rūkyti nori visi rūkantys, nes jiems rūpi sveikata. Kaip ir iš dalies norėtųsi tęsti, nes rūkymas asocijuojamas su atsipalaidavimu ir malonumu. Šis emocinis konfliktas ir sukuria baimės, nerimo, nervingumo ir dirglumo simptomus. Jie jaučiasi it praradę geriausią draugą ir ieško pakaitalo. Daugeliu atvejų valgis atrodo pakankamai logiškas pasirinkimas siekiant užpildyti tuštumą ir nuraminti ‘alkio’ jausmą.

 

Norėdami užtikrinti, kad jums neteks priaugti svorio, kai mesite rūkyti, atlikite šiuos tris paprastus žingsnius:

1. Suprasti, kad fiziniai nikotino abstinencijos simptomai gali būti šiek tiek panašūs į bado, todėl prieš papildomą užkandį paklauskite savęs, ar jūs tikrai alkanas, ar tai tik nikotino abstinencija.

2. Suvokti, kad rūkant jūsų kūnas kovojo su nikotino poveikiu ir sudegindavo iki 100 papildomų kalorijų kraujo apytakai užtikrinti. Jūs turėsite daugiau energijos ir jausitės žvalesni be cigarečių, tad tiesiog pasirūpinkite šios energijos panaudojimu

3. Nenaudokite pakaitalų. Mesdami rūkyti, jūs nepraradot draugo, o atsikratėt priešo. Sukurkite tinkamą požiūrį ir nejausite jokio potraukio užpildyti cigaretės vietą maistu, ar kitu pakaitalu.

 

TYRIMAI

Cigaretės nepadeda kontroliuoti svorio. Tiesa sakant, rūkančios jaunos merginos priauga tris kartus daugiau svorio, nei nerūkančios.

Žmonės dažnai galvoja, kad rūkymas malšina apetitą, bet tyrimai parodė, kad jaunos rūkančios merginos linkusios trigubai labiau priaugti svorio, nei nerūkančios. Tyrimas buvo atliktas atliekant rūkančių ir nerūkančių merginų svėrimą. Oregono universiteto atlikto tyrimo metu 2 metus buvo sveriamos 400 moterų. Rūkančios merginos per šiuos du metus priaugo reikšmingai daugiau svorio, nei nerūkančios, lyginant svorį stebėjimo pradžioje ir pabaigoje.

Nerūkančios merginos vidutiniškai priaugo 0,9 kg, o rūkančios 2,9 kg per dviejų metų laikotarpį.

Tyrėjai buvo labai nustebę, kad žurnale ‘Apetite’ išspausdinti tyrimo rezultatai, buvo tikras iššūkis rūkantiems ir tikintiems, kad cigaretės yra patikimas pagalbininkas kovojant su rūkymo problema.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

seventeen + eight =

Straipsniai

Allen Carr's Easyway

Straipsniai verti Jūsų dėmesio, kur galite palikti savo komentarą