Registruokis nemokamai konsultacijai

Registracija nemokamai konsultacijai telefonu.

Mitai ir faktai apie rūkymą ir sveikatą

Registracija nemokamai konsultacijai telefonu.

Visi žinome akivaizdžią tiesą, kad rūkyti nėra gerai mums patiems. Tačiau kartais tikime mitais, ar abejotinomis tiesomis tik tam, kad atidėti tai kas akivaizdžiai būtų geriausia – tiesiog mesti rūkyti.

Norėtume išsklaidyti keletą mitų apie rūkymą ir metimą rūkyti. Žemiau galėsite susipažinti su mitais apie rūkymą, sveikatą ir nikotino priklausomybę.

Faktas: 45 Britanijos kariai Irake metė rūkyti per rankas leisdami vieną Allen Carr Lengvas būdas mesti rūkyti knygą. 

Mitas: Pinigai rūkantiems nėra problema …

Faktas: Pinigai paprasčiausia nėra DIDŽIAUSIA problema, todėl daugelis mano jog tai ne bėda. Iš tiesų, palyginus su energijos trūkumu, depresija, nusivylimu, sveikatos sužalojimu … pora eiru praradimas per diena neatrodo didelė bėda.

 

Mitas: Jaunimas pradeda rūkyti, kad įgautų ‘subrendimo’ požymių .. bent jau tarp bendraamžių…

Faktas: Tačiau suaugę, laikome rūkymą, nebrandumo požymiu. Ir jaučiamės pasielgę brandžiai metė rūkyti.

 

Faktas: Žodis tabakas, kilės nuo Haičio salos Tabago pavadinimo. Tabakas Europiečiams į rankas pakliuvo, kai vietiniai gyventojai padovanojo Kolumbui (atradusiam Kubą ir laikomam Amerikos atradėju) džiovintų ‘petum’ lapų, kuriuos rūkydavo susukę į vamzdelį. Ši sukinį vadino ‘sigaro’ iš kur kilo cigaro ir cigaretės vardas.

 

Mitas: Trejetą dienų gerai pasivanojus pirtyje, nors rūkyti sumažės, nes išprakaituosite toksinus, sukeliančius priklausomybę …

Faktas: Toksinai sukelia blogą savijautą, o ne priklausomybę. Žmogus turi priklausomybę nikotinui. Ir priklausomybė yra dviejų dalių fizinė ir psichologinę.Mitas: Lietuvoje kasmet surūkoma mažiau cigarečių…

Faktas: (šalt. Lietuvos statistikos departamentas 2016m. informacija)

Legalių tabako gaminių suvartojimas, tenkantis vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui | cigaretės per metus
2011 1 074
2012 1 065
2013 1 109
2014 1 170
2015 1 288

Greičiausiai tai vyksta dėl poros priežasčių:

 1. Tabako kontrabanda sudaro mažesnę dalį ir rūkoriai perka cigaretes legaliai
 2. Cigaretės gaminamos vis ‘lengvesnės’ t.y. turinčios mažiau narkotinės medžiagos nikotino ir rūkantiems tenka surūkyti didesnį kiekį, kad pašalinti abstinenciją
 3.  Elektroninių cigarečių naudojimas, tik skatina rūkyti reguliarias cigaretes

 

Mitas: Tabako gamintojai bando pristatyti ‘sveikesnį’ rūkymo būdą – tabako garinimą …

Faktas: Jei kas norėtų jums pristatyti sveikesnį heroino susileidimo būdą, jo gėrimą .. tai tai pakeistu faktą, jog jums siūloma likti priklausomam nuo narkotikų? Manau atsakymas akivaizdus.

 

Mitas: Kuo daugiau sužinome apie rūkymą, tuo lengviau mesti rūkyti. Klauskite savęs KODĖL rūkau, KODĖL tai man kenkia ir pan ir tai padės …

Faktas: Klausimai KODĖL netinka, nes atsakymai, deja yra akivaizdūs kiekvienam rūkančiam. Tačiau klausimas KAIP – yra teisingas, nors dažniausiai labai sunkiai atsakomas. KAIP mesiu, KAIP gyvensiu be cigaretes, KAIP kovosiu su stresu … tai kur kas svarbesni klausimai metant.

 

Mitas: Rūkantiems trūksta informacijos apie rūkymą …

Faktas: Rūkantys turi per daug klaidinančios informacijos apie rūkymą. Po 2016 metų rinkimų į Seimą išrinkus sveikesnio požiūrio žmonių, tikėtina jog informacija apie eleketronines cigaretes, kaip ir įprastas cigaretes, taps konkretesne ir reakciją adekvatesnė.

 

Mitas: Nikotino pakaitalai padeda mesti rūkyti …

Faktas: Nikotino pakaitalai naudojami, kad padėti mesti, taip kaip narkotikų pakaitalai naudojami padėti mesti narkotikus, bei alkoholio pakaitalai mesti alkoholi … ir tai visiškai neveikia, nesvarbu kokiu metodu jūs pakaitalus vartosite. Tiesiog tai nėra logiška, net jei moksliškai atrodo labai protinga.

 

Mitas: Rūkoriai tiksliai žino, kada mes …

Faktas: Net žinodami, kad nori mesti … dauguma rūkorių vengia net minties apie metimą ir elementariai atidėlioja.

 

Mitas: Šeimos daktaras, geriausias pagalbininkas metant rūkyti …

Faktas: Tai kad gydytojai puikiai pasiruošę gydyti rūkymo pasekmes, nereiškia jog jie žino kaip gydyti nuo rūkymo. Kaip ir dantų specialistas nėra geras boksininkas, nes daug dirba su kovoje išmuštais dantimis.

 

Faktas: Jau 1604 metais, Anglijos karalius Jokūbas buvo sunerimęs dėl tabako keliamos grėsmės ir išleido raštą ‘Counterblaste to Tobacco“, kuriame smerkė rūkymą ir jo keliamą žalą smegenims ir plaučiams.

 

Mitas: Surūkyti cigaretę užtrunka į minutes …

Faktas: Darbo laiku, įskaitant kompanijos paieškas ir kelionę į bei iš rūkymo vietos vidutiniškai pertraukėlė užtrunka 12 min.

 

Faktas: Lietoje, kas mėnesį netenkam 3000 žmonių t.y. saldo tarp gimstančių ir imigruojančių, bei mirštančių ir emigruojančių. Sunku patikėti, jog 1000 iš jų miršta nuo rūkymo. Be to, rūkančių gebėjimas susilaukti vaikų, t.y. padidinti gimstamumą ženkliai mažesnis, nei nerūkančių.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės neprieinamos vaikams …

Faktas: Palangos atrakcionų parke, be problemų galima ‘laimėti’ ne tik elektroninę cigaretė, bet ir ‘žolės’ pypkę.

warterpipe

 

Mitas:  Metant rūkyti, reikia būti dideliu optimistu, kad pavyktų …

Faktas: Optimizmas yra labai gerai, tačiau su Allen Carr’s metodu susidūrusių skeptikų nuomonė, labai greitai pasikeičia sulaukus teigiamų rezultatų. Štai, kaip Algirdo Karaliaus skepticizmą pakeitė nuostaba:

 

Faktas: Polonis 210, ta pati radioaktyvi medžiaga, kuria buvo nunuodytas Aleksandas Livinenka yra ir cigarečių dūmuose. Tai daro rūkymą, vienu iš radioaktyviausių veiklų pasaulyje. Susipažinkite su šiuo faktu dokumentiniame filme:

 

Mitas: Piene mirkytos cigaretės rūkymas padės mesti rūkyti …

Faktas: Juokais sugalvoti būdai mesti rūkyti tapo folkloro dalimi, tačiau nėra jokio poreikio daryti cigaretę šlykštesne. Ji yra pakankamai nemaloni nuo pat pradžių, nes daugelis rūkorių turi pereiti žiaukčiojimo, spjaudymosi ir kosėjimo laikotarpį, kad priprasti prie cigaretės skonio. Dar nemalonesnio skonio cigaretė, tiesiog bus viena iš nemalonių patirčių rūkoriui, kurių rūkydamas jis turi pakankamai … ne vienas mūsų esame radę cigaretėje daiktų, nepriklausančių ten būti … ir sėkmingai toliau rūkome.

 

Mitas: Sergant peršalimo ligomis, gripu ar karščiuojant rūkyti yra šlykštu, todėl rūkyti ir nesinori …

Faktas: Tačiau vistiek rūkome. Visiškai nesvarbu kaip blogai jaučiamės, jei tik gauname progą rūkome, kad ir koks nemalonus būtų procesas. Priežastis paprasta, mes rūkom ne dėl malonumo, o dėl priklausomybės – blogai jaučiamės be nikotino.

 

Mitas: Cigarai yra švaresnis produktas, nei cigaretės, todėl juos rūkyti sveikiau …

Faktas: Cigaruose nikotino, pagrindinės kenksmingos, medžiagos gaunama iki 20 kartų daugiau nei rūkant cigaretę.

 

Faktas: Sveikatos apsaugos išlaidos, mokamos iš valstybės kišenės sumažėja nuo 30 iki 90pc, priklausomai nuo to kaip anksti rūkantis atsikrato priklausomybės – tai gerokai padėtu sutaupyti lėšų ir skirti jas vaikų ir senjorų sveikatos priežiūrai. Taip pat sumažėjus buvusių rūkalių apsilankymų poliklinikose, bei pas šeimos daktarus – sutrumpėtų taip erzinančios laukiančių eilės.

 

Allen Carr’o centras jau yra sukūręs efektyvų bendradarbiavimo su vieša medicina modelį, kuris diegiamas Airijoje, planuojamas diegti Anglijoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse.

Jo esmė efektyvi pagalba metantiems rūkyti ir prevencija vaikams, bei suaugusiems.

Jo efektyvumas virš 20 kartų didesnis, nei esanti medikamentinė pagalba metant rūkyti

Pradinė investicija – Valstybei nieko nekainuoja, nes programa paruošta.

Efektyvus atsikratymo nuo priklausomybės laikas vos 4-5 valandos, palyginti su medicininėmis priemonėmis 14-90 dienų

Sėkmės atvejai 90 pc, po 3mėn ir virš 50pc po 12 mėn. Palyginti su mažiau nei 5-10pc naudojant medikamentus po 90 dienų*

*medicininių preparatų efektyvumo skaičiai iš atvirų šaltinių

 

Allen Carr’s International užsiima prevencija, bei pagalba metantiems rūkyti jau 35 metus visame pasaulyje. Ir kviečia pradėti naudotis efektyviausiu metodu bet kuriuo metu.

 

Mitas: Ribojant reklamą ir cigarečių pardavimą, vaikai yra apsaugoti …

Faktas: 80 000 – 100 000 vaikų kasdien pradeda rūkyti, daugelis naudojant elektronines cigaretes.

 

Mitas: Įspėjimai apie žalą sveikatai, ilgainiui paveikia rūkorius …

Faktas: Rūkoriai tai mato ant pakelių kiekvieną dieną ir tai jiems visiškai nepadeda. Tai ko ‘ispėjantys’ nkad rūkoriai nerūko, nes gauna naudą – jie rūko nes negali mesti.

 

Mitas: Kaljano rūkymas yra sveikesnis, nes garuose lieka dauguma dervų ir rūkorius įkvepia ‘gryna’ produktą …

Faktas: Deja, nikotino kiekis rūkant kaljaną gerokai didesnis ir įtraukiamas gerokai didesnis dūmų kiekis. Dėl drėgmės dūmai mažiau erzina, tačiau vanduo nėra stebuklingas filtras, tad anglies monoksidas (kitais žodžiais smalkės) toliau įkvepiamos dideliais kiekiais, taip pat sunkieji metalai ir kancerogenai. Valandą rūkant kaljaną, galima surūkyti iki 100 cigarečių atitinkantį toksiškų dūmų kiekį.

 

Mitas: Uostomas tabakas yra malonus vartoti …

Faktas: Čiaudėjimas, kurį sukelia uostomas tabakas – gali pasirodyti malonus, tačiau ne nuolatinis nosies varvėjimas, bei sekretas tekantis į ryklę ir ją erzinantys. Tačiau bet kuriuo atveju, tai papildomas ‘žaisliukas’ rusiškos ruletės žaidime su cigarete.

 

Mitas: Organizmui išsivalyti metus rūkyti  reikia ilgo laiko …

Faktas: Vos per 72 valandas organizmas išsivalo nuo didžiosios dalies teršalų ir galime jausti didelį savijautos pagerėjimą, tačiau nekantriausiems galime pranešti kad net per pirmas 4 valandas kone pusė nuodingų medžiagų palieka kūną – tad kartais užtenka gerai išsimiegoti ir pasirūpinti savo mintimis.

 

Faktas: Heroinas, ar kokainas daro mus priklausomais nuo narkotikų taip pat greitai, kaip nikotinas – kurį mes įtraukiame su kiekvienu elektroninės cigaretės pseudo- dūmu. Laikyti tai sveikesniu įpročiu nėra logiška, nebent sakytume, jog heroinas yra sveikesnis už prastą ‘šyrkę’

 

Mitas: Jei sergi plaučių liga ar širdies, staigus metimas rūkyti gali dar labiau pakenkti …

Faktas: Daktarai kartais leidžia tokiems ligoniams surūkyti keletą cigarečių, kad žmogus nesikankintų depresijoje, kad negalima rūkyti – tačiau aiškiai turime suvokti, kad cigaretės tai priežastis, kodėl sergama širdies ir plaučių ligomis, o ne vaistas padedantis greičiau pasveikti.

 

Mitas: Cigaretė pagerina įvaizdį …

Faktas: Vis daugiau žmonių norint mesti rūkyti, rūkymas daugiau parodo kad žmogus silpnavalis ir nesugeba susitvarkyti su rūkymu. O tai nėra pats geriausias įvaizdis. Kalbant apie protestuojantį jaunimą, rūkantį prie mokyklos ir vaidinantį ‘kietą’, tegaliu pasakyti, kad jie atrodo dar apgailėtiniau.

 

Faktas: 2016 metais Coca Cola buvo paduota į teismą JAV, nes naudojo tabako gamintojų reklamos taktiką, kad sukelti priklausomybė nuo cukraus (šalt. Bloomberg)

Mitas: Cigaretės (įskaitant e-cigaretes) padeda kontroliuoti svorį …

Faktas: Nuo cigarečių, ypač surūkytų ‘ant tuščio’ skrandžio jaučiame šleikštulį, kurį jausdami nenorime valgyti. Bėda kad alkis kaupiasi ir šleikštuliui praėjus į dienos pabaigą prisivalgome gerokai daugiau nei derėtų. Rūkant elektronines cigaretes nejaučiame šleikštulio, tad valgom įprastai … tačiau priedo, ne vienas rūkantis e-cigaretę ilgisi įprastos ir panašiai kaip metus rūkyti įprastas cigaretes, gali bandyti pakeisti šią maistu. Taigi rūkant elektronines cigaretes ne tik svorio nekontroliuojate, bet ir turite rimtą riziką suvartoti gerokai daugiau maisto.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės yra visais atvejais saugesnės nei įprastos …

Faktas: Elektroninės cigaretės yra pagrindinė ikivėžinio susirgimo – Leukoplakijos priežastis. Rūkantys įprastas cigaretes šia liga serga rečiau.

 

Mitas: Brangios cigaretės yra kokybiškesnės ir mažiau kenkia …

Faktas: Deja tai tėra savi apgaulė, nes nei vienas medicininis tyrimas neparodė, kad brangias ar ‘geresnes’ cigaretes rūkantys būtų sveikesni. Priešingai, brangiose cigaretėse esančios cheminės medžiagos gali daryti jas dar nuodingesnes.

 

Mitas: Nauji įpročiai gali padėti nugalėti senus, pvz. įprotis sportuoti, nugalėti įprotį rūkyti …

Faktas: Iš esmės teisinga, išskyrus kad negalioja metimui rūkyti. Rūkymas nėra įprotis, o narkotinė nikotino priklausomybė.

 

Mitas: Turtingiems žmonėms mesti rūkyti sunkiau, nes jie nejaučia spaudimo dėl kaštų ir gali geriau pasirūpinti savo sveikata …

Faktas: Turtingi žmonės dažniausiai nemeta iš arogancijos. Atvirai deklaravę esą rūkantys, sunkiai pripažįsta esą kvaili rūkydami – tad bet kokia kaina gina savo ‘apsisprendimą’ būti rūkoriais prieš kitus, bet blogiausia, prieš save.

 

Mitas: Cigaretė padeda skirti minutę sau …

Faktas: Cigaretė begėdiškai suėda laiką, priverčia skubėti … o kai skubate ir negalite rūkyti dar ir nervingumą sukelia.

 

Mitas: Galvojate cigaretė – tai tiesiog tabakas suvyniotas į popierių?

Faktas: Deja… papildomai yra: Nikelis, Benzolis, Arsenas, Butanas, Kadmis, Cianidas, Etilo furoatas, Švinas, Formaldehidas, Metoprenas, Naftalinas, Metilizocianatas, Acetonas ir dar šimtai cheminių medžiagų.

 

Mitas: Cigaretė atima iki 5 minučių laiko …

Faktas: Doc. A. Bagdonas –  Kauno klinikinės ligoninės pulmologas – ELTA aiškino, jog priklausomi nuo rūkymo, turi žinoti: rūkymas 10-25 metais sutrumpina gyvenimo trukmę.

 

 

Mitas: Kuo anksciau meti, tuo lengviau…

Faktas: Metantys ‘veliau’ turi maziau iliuziju, kad megaujasi ir kontroliuoja cigaretes, tad buna ryztingesni ir meta net lengviau.

 

Mitas: Nepasiturintys žmonės sunkiai meta rūkyti, nes cigaretė yra vienas iš nedaugelio jų džiaugsmų, kurį dar gali sau leisti.

Faktas: Jie tikrai negali sau to leisti.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės sveikesnės …

Faktas: Tai kad elektroninė cigaretė turį mažesnę vienos ar kitos rūšies nuodų koncentraciją nedaro jų sveikesnėmis vartoti. Tai būtų lygiai tas pats teigti, kad vietoj 40 laipsnių degtinės pradėjus vartoti 38 laipsnių degtinę teigtume, kad ji sveikesnė.

 

Mitas: Tarptautinė nerūkymo diena yra diena, kai dauguma rūkorių nusprendžia mesti …

Faktas: Didžioji dauguma rūkančių net nežino, kada ši diena. Jau nekalbant apie apsisprendimą mesti.

 

Mitas: Tarptautinę dieną be tabako visi rūkoriai, bent vienai dienai, atsisako cigaretės …

Faktas: Dar neesu sutikęs nei vieno tokio rūkoriaus, jei sutikote … būtinai parašykite. Pasistengsiu su juo susisiekti ir pasidalinti kokia buvo jo motyvacija.

 

Mitas: Daugelis rūkorių tiki, kad supras kada reikia mesti rūkyti …

Faktas: Beveik teisingai, išskyrus faktą, kad jie supras kad reikėjo tai padaryti jau seniai. Rūkymas yra narkotinė priklausomybė ir žmonės neatsikrato jos tada kada nusprendžia kad reikia, o tada kada pavyksta.

 

Mitas: Prisirūkymas, geras būdas mesti rūkyti. Ypač tinkamas tėvams, bandantiems atgrasyti vaikus nuo rūkymo …

Faktas: Taip, persirūkymas gali priversti jus jaustis negerai. Tačiau po keleto valandų ar dienų kūnas atsistato ir vėl jaučiamės normaliai. Kadangi esame vis dar priklausomi nuo nikotino, norime rūkyti vėl … ir užsirūkome.

 

Mitas: Mėtinės cigaretės sveikesnės …

Faktas: Mentolis cigaretėse pradėtas naudoti 1956 metais Salem. Mentolis, kuris sudaro iki 0,2proc. cigaretės, suteikia ‘gaivumo’ ar ‘vėsumo’ iliuzija traukiant dūmą, tačiau kaip cheminė medžiaga padeda įsisavinti daugiau nikotino, t.y. labiau užteršti organizmą.

 

Mitas: Rūkymas yra labiausiai pavojingas, nes sukelia plaučių ligas …

Faktas: Rūkymas tris kartus pavojingesnis Jūsų širdžiai, nei plaučiams.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės turi mažiau kancerogenų …

Faktas: Japonijos mokslininkai nustatė, kad kai kurių kancerogeninių medžiagų e-Cigaretėse iki 10 kartų daugiau, nei įprastose. Ypač keičiantis kaitinimo elemento savybėms, nuodingų chemikalų, tokių kaip acetaldehidas arba formaldehidas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) jau nurodė riboti e-Cigarečių naudojimą viešose erdvėse. Šaltinis BNS.

 

Mitas: Elektroninė cigaretė yra cigarečių rūšis …

Faktas: Elektroninė cigaretė su cigaretė turi tiek pat bendro kaip – švirkštas. Taip vadinama elektroninė cigaretė yra elektroninė nikotino pristatymo sistema (ENPS), kuri padeda inhaliuoti (įkvėpti) nikotino tirpalo garus. Kaip susikondensavę plaučiuose nikotino tirpalo garai veikia plaučius, nėra galutinai ištirta – tačiau skystis plaučiuose nėra pats geriausias dalykas.

 

Mitas: Užterštumas lauke dažnai būna daug blogesnis nei rūkymas …

Faktas: … tačiau tikrai ne toks blogas kaip užterštumas lauke + rūkymas.

 

Mitas: Anti rūkymo programos Lietuvoje padeda žmonėms mesti rūkyti …

Faktas: Vakar Prezidente Dalia Grybauskaitė vetavo įstatymą 2 procentus cigarečių akcizo skirti tabako prevencijos programai. Priežastis, jokios tabako prevencijos programos paprasčiausiai nėra.

 

Mitas: Kol aplinkiniai nesako, kad man jau laikas mesti rūkyti, aš niekam netrukdau ir galiu tęsti …

Faktas: Aplinkiniai jau seniai pavargo jums tai sakyti, problema, kad rūkantys sugeba ne tik sugeba nematyti perspėjimų ant pakelių, bet ir negirdėti ką aplinkiniai jiems sako apie jų priklausomybę. Kiekvienas vaikas, vyras ar žmona besąlygiškai svajoja, kad jo artimasis nenuodytų savęs rūkydamas.

 

Mitas: Rūkyti cigaretę iki filtro yra labiau kenksminga, nei 3/4 cigaretės …

Faktas: Rūkyti cigaretę, bet kuriuo atveju yra vienodai kenksminga, tiesiog rūkant iki filtro turime daugiau nemalonių emocijų nei tiesiog rūkant ….

 

Mitas:  Pasyvus rūkymas kenkia, kai esu kartu su rūkančiais ir įtraukiu jų išpučiamus dūmus …

Faktas: Mes rūkome pasyviai, t.y. įtraukiame nuodingas medžiagas, net kvėpuodami prarūkytų drabužių kvapu, ar būdami prarūkytose patalpose ar automobiliuose.

 

Mitas: Vaikams draudžiama rūkyti …

Faktas: Vaikas draudžiama rūkyti mokyklų teritorijose, todėl jie rūko už jų. Rūkančius vaikus draudžiama fotografuoti … ir rūkantiems vaikams iki 18 metų negalima parduoti cigarečių, tačiau pirkti jas nėra uždrausta.

 

Mitas: Mediciniškai neįrodyta, kad cigarai sukelia vėžį …

Faktas: Medicininių tyrimų cigarams paprasčiausiai niekas nedarė, tad mediciniškai tai nepatvirtinta … tačiau visiškai akivaizdu, nes cigarai turi daug kartų daugiau nikotino, kancerogenų ir kitų nuodingų medžiagų. Panaši būdu manipuliuoja ir elektroninių cigarečių pardavėjai, teigdami, kad vienas ar kitas žalingas elektroninių cigarečių faktas nėra įrodytas mediciniškai.

 

Mitas:  Jei kartą metei rūkyti, žinai kaip tai padaryti ir galėsi pakartoti …

Faktas: Jei metei, neturėtų būti poreikio kartoti metimą, nes jau metei… Tiesa ta, kad kas kartą mesti rūkyti yra vis sunkiau, o ne lengviau.

 

Mitas: Studentai rūko daugiau nei suaugusieji …

Faktas: 2014 metai JAV, pirmas kartas kai rūkančių studentų yra mažiau nei rūkančių vyresnio amžiaus žmonių. Per paskutinius 20 metų studentų traukiančių dūmą JAV sumažėjo 3 kartus.

 

Mitas:  Uostomas tabakas nedega, tad yra mažiau kenksmingas …

Faktas: Uostant, jau nebe tabako dūmai, o visos dalelės pakliūna į plaučius, kas yra itin kenksminga. Būtent dėl šios priežasties uostomas tabakas yra draudžiamas daugelyje pasaulio šalių.

 

Mitas: Parūkius elektroninę cigaretę, jautiesi įprastai …

Faktas: Pasidomėjau pas rūkančius elektroninę cigaretę, kaip jie jaučiasi pavartoję. Parūkius elektroninę cigaretę bent 5 minutes jaučiasi nemalonus prieskonis ne tik burnoje, bet ir gerklėje. Taip pat apima keistas jausmas plaučiuose ir norisi gerokai atsikrenkšti, tai anaiptol nėra labai nekalti simptomai. Prašau parašykite komentaruose, kaip jūs jaučiatės po elektroninės cigaretės?

 

Mitas: Cigaretės skatina endorfino – laimės hormono gamybą, tad metus rūkyti būna labai liūdna …

Faktas: Atvirkščiai, nikotinas naikiną endorfiną – laimės hormoną, tad rūkantys yra labiau letargiški. Tai galioja ir elektroninėms cigaretėm, kramtomam, uostomam bei čiulpiamam tabakui.

 

Mitas: Metimui rūkyti reikia parinkti teisingą laiką …

Faktas: Metimui rūkyti teisingas laikas jau seniai praėjo, dabar tai svarbu padaryti kuo anksčiau.

 

Mitas: Elektroninių cigarečių kokybė ir prekyba yra griežtai reglamentuota …

Faktas: Didžiąją dalį elektroninių cigarečių parduoda privatūs asmenys per skelbimus internete ar el. parduotuvėse. Jokios atsakomybės jie neneša ir jokia institucija jų nekontroliuoja.

 

Mitas: Rusijoje gaminamos cigaretės yra ne tokios kokybiškos kaip Europoje …

Faktas: Visos cigaretės yra nuodingos, o spekuliavimas apie kokybę, tėra būdas įtikinti save ir kitus kad aš vartoju kokybiškesnį produktą, kuris man yra … nei ne sveikesnis, tai bent ne taip pakenks kaip galėtų. Tai tėra savi apgaulė.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės kuriamos, kad padėti mesti rūkyti …

Faktas: Paprastų cigarečių gamintojai taip teigia, investuodami į elektroninių cigarečių gamybą. Iš tiesų tai nelogiška – gaminti produktą, kuris padėtu nutraukti tavo gaminamų produktų vartojimą. Tiesa paprasta, pereinant nuo įprastų, prie elektroninių cigarečių, rūkoriai lieka priklausomi nuo nikotino tiek fiziškai, tiek psichologiškai – reiškia ir toliau lieka potencialūs paprastų ir dar elektroninių cigarečių vartotojai.

Mitas: Metant rūkyti būname pikti …

Faktas: Metant rūkyti, naudojant valios metodą, būname suirzę – nes jaučiamės kažką praradę ir negalį to kompensuoti. Tai visai nebūtina, jei metate teisingai psichologiškai nusiteikę.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės ‘akivaizdžiai’ sveikesnės nei įprastos …

Faktas: Lengvos cigaretės buvo ‘akivaizdžiai’ sveikesnės nei įprastos, tačiau sergamumas ir mirtingumas rūkant lengvas cigaretes ne tik nesumažėjo, bet ir padidėjo.

 

Mitas:  Cigarečių mokesčiai, papildo biudžetą daugiau nei išleidžiama gydymui …

Faktas: Taip gali atrodyti, kol rūkorius nesinaudoja medicinos paslaugomis, deja vėliau – gydant kritines ligas išlaidos keletą kartų didesnės, nei teorinės pajamos gautos iš akcizo ir PVM. Vienintelis laimėtojas, rūkoriui mirštant ankščiau nei įprasti gyventojai yra SODRA, kuriai nebereikia mokėti pensijos.

 

Mitas: Rytoj, t.y. Sausio 1 dieną, pusė rūkorių mes rūkyti …

Faktas: Mesti rūkyti nuo Naujų metų yra pusės rūkorių pažadas sau, kuris dažniausiai ir lieka pažadu.

 

Mitas: Valerijonas, sukatžolė ir lobelija padeda įveikti stresą, tad metus rūkyti turėtu padėti sumažinti nervingumą ir  įveikti stresą, taigi ir padėti mesti rūkyti … (šaltinis Delfi)

Faktas: Jei metant rūkyti patiriate stresą, jo maskavimas nepakeis fakto, kad ilgitės cigaretės. Mums labai svarbu išmesti cigaretę iš savo galvos t.y. minčių, o ne fiziologiškai apdoroti pasekmes.

 

Mitas: Rūkymas tikrai netrukdo mano darbingumui ir suvalgo minimaliai laiko …

Faktas: Iki ketvirtadalio darbo dienos mes ieškome su kuo parūkyti, einame į rūkymo vietą, rūkome ir keliaujame atgal … kartais iki 10 kartų kasdien. Rūkymas sėda metų metus produktyvaus laiko, jau nekalbant apie gyvenimo trukmės mažėjimą.

 

Mitas: Gąsdinimas yra puikus būdas priversti rūkorių susimastyti apie metimą rūkyti ..

Faktas: Deja rūkantys dažniau nemeta dės šios priežasties, nes gąsdinimas sukelia stresą, o rūkoriaus arsenale tėra vienas įrankis kovoti su stresu, tai cigaretė. Rūkorius tikrai labiau bijos atsisakyti paskutinio ‘draugo’ kovoje su stresu, negu dalykų, kurie turi jį išgąsdinti.

 

Mitas: Mesti rūkyti reikia vieno ryžtingo žingsnio …

Faktas: Deja metimui rūkyti reikėtu daugiau nei vieno žingsnio, tiksliau visai normalaus plano: Suvokti kur esi, apsisprendimo mesti, susirinkti informaciją ir galimybes, nusistatyti datą ir vykdyti pasirinktos metodikos instrukcijas. Tokiu atveju tikimybė mesti yra žymiai didesnė.

 

Mitas: Rūkymas yra paskutinis įkandamas malonumas …

Faktas: Didžiajai daugumai žmonių, rūkymas yra priklausomybė, kurios negali sau leisti. Rūkant pakelį į dieną, neužtenka 3 tūkstančių per metus.

 

Mitas: Elektroninė cigaretė padės mesti rūkyti …

Faktas: Žinoma ji nepadės, tačiau tai nereiškia, kad negalite mesti rūkyti elektroninės cigaretės … tai irgi įmanoma ir tai gali būti sunku ar lengva, priklausomai kokį metodą naudosite. Svarbu nepamiršti, kad siekiame išimti cigaretę ne tik iš rankų, bet ir galvos.

 

Mitas: Cigaretės padeda atsikratyti galvos ar dantų skausmo …

Faktas: Deja nikotinas neveikia kaip analgetikas, tačiau laikinai gali pašalinti nikotino abstinencijos simptomus (kuriuos pats ir sukelia), ypač jei galvą skauda ryte ar išeinate iš dantisto ir abstinencijos laikotarpis būna ilgesnis. Kur kas labiau padeda tokie paprasti dalykai kaip …. juokas, kuris pagamins endorfino (laimės hormono), seratonino ir kitų natūralių analgetikų.

 

Mitas: Draudimas rūkyti mokyklos teritorijoje padeda sukontroliuoti vaikų rūkymą …

Faktas: Mokiniai pereina į kitą gatvės pusę ir rūko.

 

Mitas: Draudimas rūkyti kavinėse nuliūdina rūkorius …

Faktas: Pirmas keletą dienų gal, bet didžioji dauguma džiaugiasi, kad rūkydami lauke mažiau surūko ir mažiau dvokia.

 

Mitas: Lažybos, puikus ir linksmas būdas mesti rūkyti …

Faktas: Visos mano lažybų trukdavo iki abipusio susitarimo nerūkyti. Taip pat nepažinojau nei vieno, kuris būtų susilažinęs ir metęs.

 

Mitas: Juokas kompensuoja rūkymo sukeltas problemas ir gyvenimo trumpėjimas sukeltas cigarečių dalinai kompensuojamas …

Faktas: Juokas be jokios abejonės yra puikus dalykas ir gali padėti gauti papildomos energijos, kurią atima rūkymas. Tačiau juoko poveikis deja yra trumpalaikis, o negatyvus nikotino poveikis ilgalaikis, dar ir akumuliuojantis. Tad tinkamesnis būdas kovoti su rūkymo sukeltomis problemomis visgi būtų mesti rūkyti.

 

Mitas: Rūko tik silpnos valios žmonės …

Faktas: Daugelis galvoja, jog metimui rūkyti reikalinga valia, tad nesugeba mesti tie, kuriu valia silpna. Deja taip nėra, valia čia niekuo dėta. Rūkantys negali mesti, nes bijo, kad negalės kontroliuoti gyvenimo be cigaretės. O tai paprasčiausia suvokimo problema, o  ne valios stokos klausimas.

 

Mitas: (Apie rimbą ir meduolį) Daugelis laiko cigaretę meduoliu pagardinančiu maistą …

Faktas: … ir net nesuvokia, kad tai rimbas naikinantis jų gyvenimą.

 

Mitas: Rūkant lengvas ir elektronines cigaretes mažiau kosi …

Faktas: Lengvos ir ultra lengvos/elektrinės cigaretes turi vis šaltesnį dūmą, kurio įkvepiame kur kas giliau – taigi gerkles dirginimas ir plaučių užterštumo plotas gerokai didesnis. Tai iššaukia sausą įkyrų kosulį. Prisiminkite R1Minima tipo cigaretes, po kurių kosulys būdavo nepakenčiamas ir tekdavo keisti cigarečių rūšį.

 

Mitas: Reguliuojant elektroninių cigarečių stiprumą, galima visai mesti …

Faktas: Tai toks pats mitas, kad mažinant cigarečių kiekį kasdien galima mesti – mažinimas, labiausiai apgailėtina savęs kankinimo forma. Jaučiame laužymus dar būdami rūkančiais.

 

Mitas: Metus rūkyti nebegausiu gyvybiškai svarbios informacijos, kuria keičiasi rūkantys …

Faktas: Pats rūkiau 11 metų ir didžioji dalis informacijos gaunamos rūkykloje buvo beverčiai ‘pletkai’. Jaučiuosi kur kas geriau informuotas neklausydamas jų.

 

Mitas: Kartais užtraukti cigaretę nėra didelė žala sveikatai …

Faktas: Kartais užtraukti cigaretę, ar kartais susišvirkši heroino nebūtų didelė žala, jai tai ko ne automatiškai netaptu priklausomybe, dėl kurios žūsta milijonai žmonių. Vien toks mastymas yra milžiniška rizika tapti priklausomu, su visomis pasekmėmis.

 

Mitas: Rūkančiojo dūmai visada skrenda pavėjui …

Faktas: Rūkant, visai nesvarbu į kurią pusę pučia vėjas, dūmai skrenda į nerūkančiojo pusę …

 

Faktas: Devyni iš dešimties rūkorių pradėjo iki 18 metų … ir 9 iš 10 rūkorių nuolat svajoja apie metimą rūkyti … 10 iš 10 rūkorių gailisi, kad pradėjo.

 

Mitas: Cigaretė padeda sukurti kieto žmogaus įvaizdį …

Faktas: Daugelis net nesusimasto, kad vienintelį įvaizdį, kurį padeda susikurti cigaretė yra nevykėlio įvaizdį. Nevykėlio, kuriam nepavyksta mesti rūkyti.

 

Mitas: Cigaretės padeda išlaikyti koncentraciją …

Faktas: Netiesa. Ilgesnį laiką nerūkius, pvz. būnant paskaitose ar susirinkime pradedame norėti rūkyti ir tai mus labai blaško, nerūkantys tokių problemų neturi. Tačiau kadangi parūkius cigaretės poreikis nekamuoja daugiau, mums atrodo kad cigaretė padėjo gebėti susikoncentruoti vėl.

 

Mitas: Mes rūkome dėl įvaizdžio … bent jau pradedame …

Faktas: Aiškiai suvokdami, kad cigaretės kenkia mūsų išvaizdai, sveikatai ..ir tuo pačiu įvaizdžiui.

 

Mitas: Rūkant nikotinas ir dervos labiausiai užteršia plaučius …

Faktas: Rūkant plaučiai labiausiai nukenčia nuo radiacijos, kuri spinduliuojama iš medžiagų esančių tabake. Ar žinojote kad rūkorius patiria daugiau nei 6 plaučių švitinimo procedūras kasmet vien rūkydamas.

 

Mitas: Kad mesti rūkyti reikia laikytis daugelio komplikuotų taisyklių …

Faktas: Kad mesti rūkyti, tereikia naudoti sveiką protą ir nustoti ignoruoti tai kas akivaizdu – nerūkantis esu visada laimingesnis ir geresnis nei rūkantis.

 

Mitas: Metus rūkyti jautiesi pavargęs …

Faktas: Netiesa, metus rūkyti energijos kiekis būna kur kas didesnis ir esame sveikesni. Galime jaustis pavargę, jei stresuojame dėl metimo rūkyti – bet tai tėra mūsų pačių pasirinkimas.

 

Mitas: Rūkymas, tai minutėlė sau …

Faktas: Rūkymas tai iki 4 valandų prarasto laiko kasdien ir mažiausiai minus 10 metų gyvenimo. Ar tai vis dar atrodo kaip minutėlė sau?

 

Mitas: Laikui bėgant ir darantis ‘protingesniu’ rūkome vis lengvesnes cigaretes ir vis mažiau…

Faktas: Stebėkite rūkančius senolius … visiem yra prabėgę sočiai laiko ir jie įgavo daug išminties, tačiau rūko daugiau ir žymiai stipresnių cigarečių nei Jūs.

 

Mitas: Rūkymas padeda užmigti …

Faktas: Dažnai metus rūkyti pradeda kamuoti nerimas ir nemiga, nes gailimės cigaretės – tad galima pagalvoti, kad cigaretė padeda miegoti. Iš tiesų cigaretė tik padeda nualinti organizmą daug labiau ir nuolat jaučiamės labiau pavargę ir norintys miegoti … deja šis mieguistumas tikrai nėra gera pagalba gerai išsimiegant. Sveikas nerūkantis miega kiečiau ir užmiega lengviau.

 

Mitas: Rūkantys ir nerūkantys mato cigaretes vienodai … nes jos vienodos ..

Faktas: Rūkantys mato cigaretę kaip draugą, be kurio bus sunku gyventi … nerūkantys, kaip priešą kuris nužudys.

 

Faktas: 2016  metais, JAV pradėjo reguliuoti elektroninių cigarečių platinimą, t.y. buvo įvestas minimalus 18 (Kalifornijoje 21) metų amžiaus cenzas pardavimui, taip pat, garinimo skystis turi būti patikrintas dėl nuodingų medžiagų limitų. Daugelis skysčių yra ypač toksiški ir jų patekimas į plaučius išgarinus, gali sukelti momentines komplikacijas

 

Mitas: Rūkantys įsitikinę, kad rūko kiekvienas dėl individualių ir unikalių priežasčių …

Faktas: Netiesa – dauguma rūko tik dėl vienos priežasties, nes yra priklausomi nuo narkotinės medžiagos, nikotino.

 

Mitas: Aš rūkau, nes praeityje rūkymas man daug padėjo įsitvirtinant naujoje darbovietėje …

Faktas: Manau tikrai įsitvirtinote ne dėl to, kad rūkote, o todėl kad esate toks žmogus koks esate. Jei būtumėte netinkamas, vien dėl to kad rūkote, tikrai nedirbtumėte.

 

Mitas: Mesti rūkyti reikia, kaip liepia daktaras, ar aplinkybės padaro rūkymą neišvengiamu …

Faktas: Mesti rūkyti reikia kuo anksčiau ir tam visiškai nereikalingos jokios aplinkybės ar paskatinimai.

 

Mitas: Cigaretės padeda iš ryto po vakarėlio jaustis geriau …

Faktas: Cigaretės padaro, kad rytas būtų kur kas sunkesnis – nerūkančių pagirios būna daug lengvesnės.

 

Mitas: Yra visiškai normalu jaudintis prieš metant rūkyti, nes tai didelių pokyčių metas …

Faktas: Reikėtų labiau jaudintis rūkant, nes metimas rūkyti – tai pasveikimas nuo ligos, o rūkymas – didžiausia problema, kuria sau galime susikurti.

 

Mitas: Mesti rūkyti yra sunku …

Faktas: Jei pasirinktas sudėtingas procesas, kurį naudojate metimui rūkyti yra sunkus, dažniausiai nepavyksta mesti. Rinkitės lengvesnius būdus ir mesti rūkyti bus lengva.

 

Mitas: Rūkymas yra įprotis …

Faktas: Tabako vartojimas yra labai paplitusi priklausomybės liga. (Ligų klasifikacijoje TLK-10, psichikos elgesio sutrikimas vartojant tabaką). Kitais žodžiais narkomanijos rūšis, kuri lemia daugiau sveikatos problemų ir priešlaikinių mirčių, nei visi kiti narkotikai kartu sudėjus.

 

Mitas: Aš jaudinuosi mesdamas rūkyti …

Faktas: Jaudintis reiktų nemetus rūkyti.

 

Mitas: Cigaretė po maisto yra skaniausia …

Faktas: Cigaretės po maisto skonis yra skirtingas, nes skonio receptoriai būna šiek tiek sužadinti. Tačiau tai paprasčiausias kontrasto efektas – skonis tėra skirtingas, tačiau toks pats nemalonus kaip ir visų cigarečių.

 

Mitas: Kadangi egzistuoja daug metodų mesti rūkyti, reikia tiesiog išbandyti visus … ir kažkuris vienas tiks.

Faktas: Metimas rūkyti, tai ne metodų bandymas, kai mes bandome perkelti pastangas ir atsakomybe už metimą kažkam kitam. Metimas rūkyti, tai mūsų asmeninio apsisprendimo klausimas … ir jei apsisprendimas stiprus, jokie metodai mums nereikalingi.

 

Mitas: Rūkantys žmonės nusprendžia, kokias cigaretes rūkys …

Faktas: Tabako gamintojai duoda pasirinkti iš trijų cigarečių rūšių stiprias, lengvas ir ultra-lengvas – tačiau tokiu būdu, kad 90 proc. rūkorių pasirenka lengvas cigaretes … ir galvoja, kad patys pasirinko.

 

Mitas: Kuo daugiau cigarečių surūkai kasdien, tuo sunkiau mesti rūkyti …

Faktas: Deja, mažinantys, ar rūkantys vos keletą cigarečių kasdien sureikšmina cigaretę kur kas labiau, nei daug rūkantys – kuriems kiekviena cigaretė neteikia nei malonumo, nei pasitenkinimo.

 

Mitas: Rankų darbo cigaretės daug sveikesnės, nes darant pats dedi mažiau tabako ir kitų cheminių priedų …

Faktas: Rankų darbo ar kitos cigaretės užtikrina, kad esi rūkantis – su visomis pasekmėmis, kurios neišvengiamos.

 

Mitas: Kuo ilgiau rūkote, tuo stipresnis įprotis rūkyti …

Faktas: Rūkymas nėra įprotis rūkyti, o narkotinė priklausomybė. Jos dydis yra asmeninis dalykas ir metant rūkyti, vos porą cigarečių kasdien surūkančiam gali būti sunkiau, nei pora pakelių jau dvidešimt metų traukiančiam.

 

Mitas: Metimas rūkyti prasideda apsisprendus mesti rūkyti …

Faktas: Iš dalies tai teisinga, bet daugelis rūkorių yra apsisprendę nerūkyti visą gyvenimą ir vis dar rūko. Metimas rūkyti prasideda žengus pirmą žingsnį, apsisprendus mesti rūkyti.

 

Mitas: Didžioji dauguma rūkorių teigia kad mėgsta rūkyti ir rūkymas yra malonus …

Faktas: Tai savi apgaulė, dažniausiais mes asocijuojam rūkymo malonumą, su akimirkomis kuriomis rūkome – pertraukėlės, pokalbis su draugais ir pan. Pats rūkymas yra šlykštaus skonio, kurį rūkantys išmoksta ignoruoti.

 

Mitas: Cigaretės kainuoja pakankamai nedaug ir yra vertos kiekvieno cento ..

Faktas: Daugelis rūkorių negali sau leisti rūkyti dėl kainos, o toliau rūko, tik dėl to kad yra priklausomi.

 

Mitas: Tabako gaminiai N-18 apsaugo vaikus nuo galimybės pirkti cigaretes …

Faktas: Tai ne tik neapsaugo vaikų nuo cigarečių pirkimo, bet ir yra tam tikra prasme, rūkymo reklama ir propaganda – nes pasąmonėje stimuliuoja rūkymo idėją.

 

Mitas: Persirūkymas, puikus būdas mesti rūkyti …

Faktas: Taip, persirūkius nelabai norisi rūkyti kitą dieną, tačiau kaip bebūtų keista, nikotino poreikis būna stipresnis ir mes … surūkom, kad ir labai nemalonią cigaretę gan greit. jau nekalbant, kad ilgiau dienos noras nerūkyti retai ištempia.

 

Mitas: Piene mirkytos cigaretės padeda mesti rūkyti …

Faktas: … dar neradau nei vieno rūkančio, kuriam tai būtų padėję.

 

Mitas: Rūkymas turi šalutinį poveikį …

Faktas: Rūkymas turi garantuotą griaunamą galią …

 

Mitas: Rūkymas padeda susipažinti …

Faktas: Kaip ir daugelis kitų dalykų, tokių kaip ėjimas į bažnyčią, ar knygyną … tačiau rūkymas panašu vienas mirtiniausių būdų užmegzti naujas pažintis.

 

Mitas: Reklamose teigiama, kad elektronines cigaretes rūkyti pigiau …

Faktas: Tik teoriškai, nes praktiškai vis dar rūkome ir paprastas cigaretes, o elektronines naudojame patalpose ir kitose vietose, kur negalima rūkyti įprastų. Tačiau šios išlaidos vis dar juokingai mažos palyginus su kombinuoto rūkymo pasekmėm. Mes didiname riziką susirgti daugeliu ligų kartais, o ne procentais.

 

Mitas: Rūkantys rūko, nes nori rūkyti …

Faktas: Teisingiau būtų sakyti, kad jie rūko, nes negali nerūkyti.

 

Mitas: Rūkymas lovoje yra pavojingas … (teigia anti rūkymo skydas Baltarusijoje)…

Faktas: Rūkymas yra pavojingas visur ir visada, tačiau išgirdę tokius paraginimus rūkoriai pasijunta ‘saugesni’.

 

Mitas: Nikotino guma yra skirta mesti rūkyti …

Faktas: Nikotino guma iš tiesų tėra alternatyvus narkotinės (gumoje veikliosios) medžiagos pristatymui į kūną. Pagalba metimui rūkyti, tėra fantazijos ir savitaigos reikalas. Tai būtų tas pats kaip gydyti nuo alkoholio priklausomą žmogų spirito injekcijomis, vietoj degtinės gėrimo.

 

Mitas: Joga padeda atsisakyti rūkymo …

Faktas: Tikrai galite sutikti žmonių, kurie po jogos užsiėmimų su mielu noru ‘nebeteršdavo’ savo kūno. Deja dažniausiai pirmo streso metu euforija praeina ir rūkantys vėl užsirūko. Bet kuriuo atveju, bet kurios aplinkybės, kurios padeda išbūti nors dieną nerūkius yra geros mums. Kitais žodžiais, kiekviena diena virš žemės, kur kas geresnė nei diena po  žeme.

 

Mitas: Cigaretės draudžiamos parduoti vaikams iki 18 metų ir taip jie tampa apsaugoti nuo rūkymo …

Faktas: Vienas iš penkių vaikų nuo 13 iki 15 metų jau yra bandęs rūkyti, o penktadalis jaunuolių iki 18 metų rūko nuolat. Taip pat galite paklausti savęs … kelių metų pradėjote rūkyti?

 

Mitas: Slim tipo cigaretės yra ‘sveikiausios’ …

Faktas: Tai tik dar viena lengvų cigarečių versija.

 

Mitas: Apsisprendimas yra viskas ko reikia, kad mesti rūkyti …

Faktas: Prisiminkite istoriją apie penkias varles, kurios sėdėjo ant lieptelio. Kai keturios nusprendė nušokti žemyn, …. vis dar visos penkios liko ten pat. Nes apsisprendimas, dar nėra veiksmas.

Tai ko iš tiesų reikia metant rūkyti, tai žengti pirmą žingsnį – domėtis, įsipareigoti, nusistatyti tikslą ir siekti rezultato.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės yra stiliaus atributas …

Faktas: Elektroninė cigaretė toks pats stiliaus atributas kaip astmatiko inhaliatorius. Skirtumas, kad astma sergančiam žmogui nepasisekė ir jis susirgo, o elektroninės cigaretės vartotojas yra priklausomas nuo narkotiko.

 

Mitas: Cigarečių reklama yra uždrausta …

Faktas: Cigarečių gamintojai marketingui išleidžia tiek pat, kaip prieš 20 metų, kai reklama buvo legali.

 

Faktas: Daugelis rūkorių išgyveną emocinį paralyžių, negalėdami apsispręsti kada, kaip, kur ir su kuo mesti rūkyti. Jie žino kad reikia tai padaryti, jie nori tai padaryti, bet niekada iki galo nėra įsitikinę. Tai taip pat kvaila, kaip sėdėti ant tvoros ir bijoti nuo jos nušokti, nes neaišku kuri pusė yra teisinga. Gyvenimas dažniausiai nėra vieno teisingo žingsnio pasekmė, jų visada būna daugiau.

 

Mitas: Rūkantys rūkydami patiria malonumą …

Faktas: Rūkantys rūkydami pašalina nemalonumą, kurį palieka prieš tai surūkyta cigaretė … ne daugiau. Tačiau, kadangi mūsų smegenys asocijuoja rūkymo procesą su malonumu, mums tas procesas atrodo malonus. Nerūkantiems, rūkymo procesą smegenys asocijuoja su skausmu … taigi procesas yra toks koks ir yra, šlykštus.

 

Mitas: Rūkymas sukelia tik plaučių, kraujagyslių ir širdies ligas …

Faktas: Rūkantys rizikuoja susirgti daugeliu kitų ligų, pvz. Diabetas. Rūkantys turi 30-40pc. didesnę tikimybę susirgti antros grupės diabetu, nei nerūkantys. (Šalt. Amerikos plaučių ligų asociacija)

 

Mitas: Kasmet mokslininkai išranda vis efektyvesnius vaistus, mažinančius rūkymo pasekmes …

Faktas: Prieš 30 metų, laikraštyje galėjote perskaityti lygiai tokį pat užrašą. Deja naujš vaistų efektyvumas kol kas išlieka labai labai mažas.

 

Mitas: Kas tikrai nori mesti rūkyti, tikrai sugebės …

Faktas: Jei žmogus naudos klaidingas metodikas, sunkios pastangos dažniau baigiasi didesniu nusivylimu, o nes sėkme.

 

Mitas: Mes finansiškai galime sau leisti rūkyti …

Faktas: Mes finansiškai galime sau leisti rūkyti … jeigu nerūkysime per daug ilgai, jeigu nesusirgsime, jeigu turėsime pakankamai geras pajamas, jeigu cigarečių kaina nebus toliau keliama tokiu greičiu kaip dabar, jeigu ….

 

Mitas: Tabako industrija sumoka daug mokesčių į biudžetą …

Faktas: Mokesčius tabako industrija tik administruoja, t.y. juos sumoka galutiniai vartotojai – rūkantys.

 

Mitas: Prieš metant rūkyti, reikia užsitikrinti aplinkinių paramą…

Faktas: Metimas rūkyti yra 100 proc. asmeninis reikalas ir reikia pirma apsispręsti pačiam. Aplinkiniai dažniau būna pasiteisinimas nemesti, nei pagalba metant.

 

Mitas: Cigaretė nėra geras dalykas, bet kartais suteikia malonumo …

Faktas: Cigaretės malonumas deja, tėra įsivaizduojamas. O vienintelis realus dalykas, kurį suteikia cigaretė – netektis.

Trumpas video pavyzdys apie neva cigaretės teikiamą malonumą:

 

 

 

Mitas: Man patinka dūmo kvapas…

Faktas: Ar tikrai esame įsitikinę tuo? Ar tikrai mums patiktų, jei kas pūstų cigarečių dūmą į veidą?

 

Mitas: Mes galime toleruoti rūkymo riziką …

Faktas: Mes elementariai nesuvokiame jos … jei reiktu sėsti į traukinį, kuris tikrai patirs avariją, bet žus tik 5 procentai keleivių – rizika mažesnė nei žūti nuo rūkymo, ar sėstumėte?

 

Mitas: Geriau rūkyti mažiau, bet kokybiškų cigarečių …

Faktas: Mažiau, reiškia mažinti – žinote kad tai neįmanoma. Kokybiškos cigaretės, tai tas pats kas ekologiški nuodai – neturi jokios prasmės. Taigi ‘mažiau, bet kokybiškų’ cigarečių, tiesiog gerai skambantis sąskambis.

 

Mitas: Cigaretės padeda neužmigt  vairuojant …

Faktas: Rūkantys žmonės turi mažiau energijos ir greičiau pavargsta, tad rizika užmigti vairuojant jiems yra kur kas didesnė.

 

Mitas: Metant rūkyti svarbu tinkamai suplanuoti laiką …

Faktas: Planavimas, metant rūkyti, tai tėra atidėliojimas.

 

Mitas: Dauguma rūkorių meta, prieš cigaretėms rimtai jiems pakenkiant …

Faktas: Kadangi cigaretės kenkia santykinai lėtai, mums atrodo kad nuovargis, letargija, mieguistumas yra normalūs sunkaus gyvenimo padariniai. Taip nėra, rūkymo padariniai akivaizdūs ir pakenkia net po keleto metų rūkymo. Tačiau bet kuriuo atveju metę jausitės kur kas geriau nei rūkydami.

 

Mitas: Uždraudus rūkyti kavinėse, rūkantys būna itin nepatenkinti …

Faktas: Dauguma rūkorių yra labai laimingi, kad kavinėse nerūkoma, nes neprasmirsta drabužiai bei oda ir rūkant lauke nereikia nuolat kvėpuoti dūmais.

 

Mitas: Cigaretės pagerina trumpalaikę atmintį …

Faktas: Gal daugelis ir matė filmą ‘Ačiū kad rūkot’ kur šis teiginys buvo ištartas, tačiau ar sutikote bent vieną mediką, kuris galėtų pasirašyti po šiuo teiginiu?

 

Mitas: Metuose yra 1 diena skatinanti mesti rūkyti …

Faktas: Yra 2 dienos … ir viena artėja ir bus 1 Birželio, kita Lapkričio pabaigoje.

 

Mitas: Kaitaliojant elektronines ir paprastas cigaretes, sumažiname nepageidaujamų dervų galimą ir tokiu būdu daugiau mažiau sau kenkiame …

Faktas: Kuo labiau tikime, kad mažiau sau kenkiame, tuo ilgiau nemetame rūkyti ir … tuo sau žymiai daugiau pakenkiame.

 

Mitas: Kuo daugiau faktų apie rūkymo žalą žinai, tuo mažiau norisi rūkyti …

Faktas: Deje nuo gimimo mums kalama, kad cigaretės nesveikos – ant pakelių nurodyti 1000 priežasčių nerūkyti, bet vistiek mes rūkome tiek pat ar net daugiau.

 

Mitas: Jei žinai kaip mesti rūkyti – mesi kada panorėjęs …

Faktas: Deja, meti kada esi tam pasiruošęs ir sąmoningai vykdai instrukcijas – o tai yra didelis skirtumas nuo žinojimo.

 

Mitas: Aš nežinau ar noriu mesti rūkyti dabar …

Faktas: Dauguma mūsų žymiai labiau nežino ar nori tęsti, tačiau bijo pradėti galvoti apie metimą.

 

Mitas: Po truputį irgi galima mesti rūkyti …

Faktas: Daugelis mūsų svajoja apie ‘neskausmingą’ būda mesti. Tarkim, metimas po ‘truputį’ atrodytų labai patrauklus, bet tai deja tėra mažinimas – kuris garantuoja maksimaliai kančių ir patį žemiausią sėkmės lygį. Neapgaudinėkime savęs!!!

 

Mitas: Elektroninės cigaretės yra stilingos …

Faktas: Blizgučiai, spalvos ir lemputės – gal ir turėtų kelti asociacijas, kurias Amerikos indėnams kėlė veidrodėliai ir blizgučiai – tačiau sunku paneigti faktą, kad su morkos dydžio metaliniu plunksnakočiu burnoje – atrodome išties apgailėtinai, nesvarbu jis metalic ar matinės spalvos.

 

Mitas: Aš negaliu sau leisti mesti rūkyti dabar (pinigai, psichologinis cigaretės palaikymas ir pan.)

Faktas: O ar galite sau leisti rūkyti? Dažnai mes matome tik trumpalaikius minusus ir ignoruojame ilgalaikes perspektyvas. O tai tas pats, kaip sunkią darbo dieną tiesiog pabėgti iš darbo, arba apsimesti sergant ir neatvykti į darbą – kitą dieną, problemų tik padaugės.

 

Mitas: Man nesvarbu kaip jausiuosi senatvėje, svarbu gerai turėti gerą laiką (t.y. rūkyti) dabar …

Faktas: Rūkant dabar, prasta savijauta ateina ne senatvėje, o jau kitos dienos rytą. Net lipdamas iš lovos trisdešimtmetis, gali jaustis kaip senolis.

 

Mitas: Vasara galima nemesti rūkyti, nes mažiau kosti ir su sveikata būna geriau:

Faktas: Vasarą, galima mėgautis tūkstančiais dalykų: valgiais ir gėrimais lauke ir pan. ir buvimas rūkančiu mus apriboja nuo daug nuostabios veiklos.

 

Mitas: Daugelis tėvų mano tinkamai informuojantys vaikus apie rūkymą ir vaikams tos informacijos pakanka …

Faktas: Didžioji dauguma vaikų ignoruoją gąsdinimus ar informaciją apie ligas. Jie mieliau paseka draugais ar autoritetais, kurie suteikia kur kas daugiau pasitikėjimo savimi ‘reklamuodami’ cigaretes, kaip kietumo, ar komandos atributą. Allen Carr’s centras sukūrė specialią metodiką tėvams rūkantiems ir nerūkantiems, kad gauti teisingą informaciją apie rūkymą. Vos per 22 minutes galima susidaryti gerokai tikslesnį požiūrį į rūkymą ir tikimybė niekada nerūkyti padidės ženkliai. 22 minučių paskaitą rasite paspaudę šią nuorodą. 

 

Mitas: Rūkymas yra įprotis …

Faktas: Rūkymas yra LIGA.

 

Mitas: Rūkantys svajoja apie metimą rūkyti …

Faktas: Problema, kad svajone mesti rūkyti iš tiesų būna svajonė ‘rūkyti mažiau’, kas yra labai ydingas tikslas esant priklausomam nuo narkotinės medžiagos.

 

Mitas: Vasara mesti rūkyti yra sunkiau …

Faktas: Visada galima rasti priežasčių NEMESTI rūkyti, tačiau mes turėtume paklausti savęs ar norime MESTI – tada bet kuris metų laikas yra geriausias.

 

Mitas: Elektroninių cigarečių vartojimas yra saugus …

Faktas: Elektroninių cigarečių vartojimas kartais yra labiau kenksmingas nei įprastų cigarečių, dėl natūralių saugiklių nebuvimo. Daugiau …

 

Mitas: Daugelį elektroninių cigarečių komponentų galima nusipirkti vaistinėse, tad jie nėra kenksmingi …

Faktas: Deja, iš kur perkami nuodų komponentai, neturi j0kios reikšmės nuodų poveikiui.

 

Mitas: Sumažinus, lengviau mesti rūkyti – skelbia žinoma nikotino pakaitalų reklama…

Faktas: Mažesnis cigarečių kiekis, reiškia, kad kiekviena cigaretė tampa gerokai vertingesnė – kaip ir kiekvienas maistas tampa skanesnis, kuo labiau esi alkanas. Kaip manote, ar alkanam žmogui lengviau atsisakyti nesveiko maisto, nei sočiam?

 

Mitas: Metus rūkyti apima depresija ir negali miegoti …

Faktas: Didžioji dalis žmonių metusių rūkyti mėgaujasi puikia sveikata ir pagerėjusiomis funkcijomis, įskaitant miegą. Tačiau žmonės, kurie panikuoja mesdami rūkyti, patiria visus panikos požymius. Svarbu atskirti paniką – blogai ir metimą rūkyti – gerai.

 

Mitas: Rūkymas, taip pat perduodamas  iš rūkančių tėvų…

Faktas: Tai gali būti nebent geras pasiteisinimas sau. Nors tėvai dažnai yra puikus autoritetas ir ne visai puikiems dalykams, tokiems kaip rūkymas – dauguma jų daro viską, kad vaikai nerūkytų ir patys norėtu to nedaryti. Yra rūkančių tėvų nerūkančių vaikų ir atvirkščiai ir jokia koreliacija nėra nustatyta.

 

Mitas: Sportininkai nerūko …

Faktas: Faktas, kad profesionalūs sportininkai turi daug valios, nereiškia kad jie negali būti priklausomi. Krepšinio, futbolo, fitneso profesionalai dažnai priklausomi ne tik nuo alkoholio, bet ir cigarečių.

 

Mitas: Rūkantys aiškiai suvokia, kokį kelią reiks nueiti, kad mesti rūkyti …

Faktas: Dažnai rūkančių žmonių įsivaizdavimas apie metimą rūkyti yra gerokai hiperbolizuotas. Jie per daug sureikšmina metimo rūkyti abstinencijos kančias ir per mažai įvertina savo indėlį.

 

Mitas: Metimą rūkyti reikia gerai suplanuoti …

Faktas: Metimo rūkyti planavimas, kitaip vadinamas atidėliojimu. Jei norite mesti rūkyti, turite pradėti veikti dabar.

 

Mitas: Cigaretės sušildo, kai šalta.

Faktas: Cigaretės sudarko kraujagysles, tad galūnės žąla daug labiau rūkantiems. Deja sušildymas žiemą tėra toks pats efektyvus, kaip atšaldymas vasarą.

 

Mitas: Cigaretė sutrumpina gyvenimą 5 minutėmis …

Faktas: Dažnai manome, kad beprasmiškai praleidžiame 5 minutes rūkydami – tad išmetame jas iš gyvenimo. Tiesą sakant yra šaltinių teigiančių, kad net 11 minučių sutrumpėja mūsų gyvenimas po kiekvienos cigaretės.

 

Mitas: Morkos, sūris, ar kiti užkandžiai gerai padeda metant rūkyti …

Faktas: Tikimasi, kad suradus tinkamą cigaretės pakaitalą galima mesti, tačiau bandant pakeisti cigaretę jaučiamės kažko netekę, o tai reiškia dar labiau apgailėtinai. Bandydami maistu pakeisti cigaretės tik sustorėsime, bet nemesime rūkyti.

 

Mitas:  Kova prieš rūkymą prasidėjo aštuntajame dešimtmetyje, kai buvo nustatyta, jog rūkymas sukelia vėžį ir kitas mirtinas ligas…

Faktas: Jau ketvirtajame dešimtmetyje Vokietijoje buvo kovojama už tyrą orą. Pvz. A. Hitleris 1919 metais viešai atsisakė cigarečių ir propagavo sveiką gyvenimo būdą. Tiesa tuometinės pastangos padėti žmonėms atsikratyti dūmo vadinosi, sveikatos fašizmas. (šalt. Bernardinai)

 

Mitas: Sveikatos problemos yra geriausia motyvacija mesti rūkyti …

Faktas: Deja, sveikatos problemos yra depresijos ir nervingumo šaltinis, o rūkančiojo galvoje cigarete yra vaistas nuo šių negalavimų. Taigi metus rūkyti dėl sveikatos priežasčių ir jai pasitaisius, mes ieškome progos užsirūkyti vėl. Ir rizika iš naujo susirgti mus gasdina vis mažiau ir mažiau.

 

Mitas: Cigaretes filtras padaro rūkymo procesą švaresnį ir sulaiko daugelį kenksmingų dalelių …

Faktas: Dalis tiesos tame yra, tačiau pats cigarečių filtras yra plastiko gaminys – kuris veikiamas aukštos temperatūros ar ugnies lydosi ir skleidžia nuodingas medžiagas. Panašu kad rūkyti iki galo yra ypač kenksminga, nuo pat cigaretės prisidegimo.

 

Mitas: Elektroninių cigarečių kartridžai vis labiau tobulinami, kad nekenktų rūkorių sveikatai …

Faktas: Nėra jokių tyrimų dėl elektroninių cigarečių poveikio sveikatai. Bet kokia informacija apie sveikesnį rūkymą yra išgalvota.

 

Mitas: Tabletes padedančios mesti rūkyti veikia mano norą rūkyti …

Faktas: Tabletes metimui rūkyti, sukelia šleikštulį rūkant, taip bandant padaryti rūkymą nemaloniu ir nepriimtinu. Tačiau mums ir be tablečių būna nemalonus cigarečių skonis ir tai nesustabdo mūsų nuo rūkymo.

 

Mitas: Mažai rūkantys meta lengviau nei daug …

Faktas: Mažai rūkantys meta sunkiau, nes įsivaizduoja, kad kontroliuoja ir mėgaujasi cigarete labiau. Daug rūkantys, tiesiog dirba, ar kankinasi rūkydami ir labiausiai svajoja atsikratyti priklausomybės. Kai daug rūkantys meta, jie pajunta kur kas didesnį kontrastą pereidami iš rūkančiojo būsenos į nerūkančio – o tai milžiniškas malonumas, kurio nesinori prarasti.

 

Mitas:  Elektroninės ir paprastos cigaretės kenkia pagrinde plaučiams ir širdžiai …

Faktas: Skrandis gauna didelė dozę nikotino, kartu su seilėmis. Nikotinas skrandyje veikia ne tik kaip itin stiprus dirgiklis, bet ir skatina nekintamų procesų atsiradimą.

 

Mitas: Didelė cigarečių kaina padeda mesti rūkyti …

Faktas: Didelė cigarečių kaina padaro rūkymą mažiau įperkamą, tačiau žmogus nuo to mažiau priklausomas nuo nikotino netampa. Tad cigaretės rūkančio akyse tampa vertingesnės, o tai apsunkina metimą rūkyti.

 

Mitas: Galima rasti ilgaamžių, rūkančių stiprias cigaretes ir vis dar geros sveikatos…

Faktas: Tiesa, daugelis yra susikūrę įvaizdį šimtamečio senolio su pypkute. Tačiau šis įvaizdis tėra folkloro dalis, o ne realių žmonių pavyzdys.

 

Mitas: Užrašai, perspėjantys apie rūkymo pavojus ant cigarečių pakelių yra labai informatyvūs …

Faktas: Labai retai rūkantys perskaito, kas užrašyta ant pakelio. O dar rečiau padaro vienokias ar kitokias išvadas. Jei norite pavyzdžio ir esate nerūkantys, prisiminkite … panašūs užrašai puikuojasi ant geriausio Lietuviško alaus butelių.

 

Mitas: Cigaretes perkame blokais ir dėžėmis, nes taip pigiau …

Faktas: Daugeliui rūkorių, net pakelio kaina yra per didelė ir nuolat galvojama, kaip sutaupyti. Tačiau taip pag niekas neplanuoja rūkyti taip ilgai, kad pirkti dėžę būtų prasminga. Netgi investicija į cigarečių bloką, ne visada atrodo prasminga … tad vis mažiau ir mažiau oro uostuose perkame cigarečių.

 

Mitas: Merginos meta rūkyti, kai tik pradeda lauktis …

Faktas: Metusios rūkyti ir pagimdžiusios, deja vėl užtraukia dūmą didele dalimi atvejų.

 

Mitas:  Galima pasiekti tokį kontrolės lygį, kad rūkyti tik pvz. per gimtadienius, taip kaip tai daro vienas, kitas mano pražystamas.

Faktas: Sunku patikėti, bet ‘Kartais’ parūkantys nėra rūkantys. Taip jie kartais palaiko cigaretę rankoje, ar su ja ‘pasibučiuoja’, tačiau tai labai retai yra buvę rūkoriai. Tai žmonės, kurie leidžia sau pažaisti su cigarete ir bijo užsikabinti. Beje, daugeliu atvejų tokie žaidimai baigiasi pradėjimu rūkyti rimtai.

 

Mitas: Metus rūkyti, yra rizika pradėti gerti …

Faktas: Tai daugiau pajuokavimas, nei rimtas teiginys. Tiesiog rūkymas ir gėrimas juokais dažnai asocijuojami su asocialumu.

 

Mitas: Metus rūkyti, prieš pasidarant geriau turi pablogėti (panašiai kaip vartojant homeopatinius vaistus) …

Faktas: Rūkymas – liga. Nuo jos pasveikstama metant, tad iš karto galima mėgautis gerėjančia sveikata ir savijauta. Kalbantys apie blogą savijautą, dažniausiai kalba ne apie fizines kančias, o depresijos jausmą, kurį patiria žmonės mesdami rūkyti, kai naudoja valios metodus.

 

Faktas: Elektroninių cigarečių naudojimas, neva savitas pakaitalas cigaretėms, turi visiškai neprognozuojamą poveikį garinančio svoriui. Nėra jokių duomenų, ar garinantis jaučia tą patį tuštumo jausmą, kurį jaučia metantysis ir dėl to storėja.

 

Mitas: Jei nepavyksta mesti rūkyti, esi silpnavalis …

Faktas: Tai tėra pasiteisinimas. Nusivilti lengva. Net nereikia nieko daryti. Todėl dažnam labiau imponuoja įvairiausi patogiai įsivaizduoti pavojai ir grėsmės, perdėti lūkesčiai, ar siekio “sunkumas”, nei paprasti konkretūs veiksmai, kurių bet kada galime imtis. Bet iš tiesų daugelis žmonių net nepagalvoja, jog rimtai nepabandė, nepasiruošė ir net nesuprato, ką bando padaryti.

 

Mitas: Pirma mažink, tada lengviau mesi …

Faktas:Rūkymas yra narkotinė priklausomybė ir mažinimas verčia žmogų ilgiau kentėti prieš prisidegant sekančią cigaretę. Tai sukelia iliuziją, kad cigaretė yra dar svarbesnė ir be jos dar sunkiau apsieiti, taip pat ir mesti. Mažinimas dažniau tik labiau apsunkina metimą rūkyti ir priverčia rūkorių jaustis apgailėtinai dar rūkant.

 

Mitas: Nikotino abstinencija metant rūkyti pasireiškia pykinimu, bloga nuotaika, galvos svaigimu ir pan. …

Faktas: Šie simptomai žmogui pasireiškia ir esant panikos ar depresijos būsenoje, į kurią žmogus save patalpiną pergyvendamas dėl metimo rūkyti ir nieko bendro neturi su fiziniais nikotino, išeinančio iš kūno, reiškiniais.

 

Mitas: Tabako priklausomybę galime palyginti su kavos, ar cukraus priklausomybe …

Faktas: Taip, kažkada tabako priklausomybė buvo juokais lyginama su M&M priklausomybę. Tačiau realiame gyvenime galim palyginti tik fiziologines cukraus, ar kavos ‘kančias’. Psichologinės atsisakymo rūkyti, ar gerti kavą kančios nepalyginamos …

 

Mitas: Lengvų cigarečių surūkoma mažiau …

Faktas: Pradėjus perspėti rūkorius apie cigarečių žalą 1970 metais buvo išrastos ir lengvos cigaretes … ir cigarečių vartojimas iš karto ėme didėti. Pradėję vartoti lengvas cigaretes save apgauname, kad rūkome ‘sveikiau’ ir tęsiame, vietoj to kad mesti. Lygiai ta pati problema iškyla ir su elektroninėmis cigaretėmis.

 

Mitas: Cigaretės kenkia tik žmonėms …

Faktas: Apple kompiuteriams negalioja garantija, jeigu šalia jo yra rūkoma. Apple kompanija aiškiai suvokia, kad tabako dūmai, kenkia kompiuterinėms technologijoms.

 

Mitas: Gigantiški stendai atgrasantys nuo rūkymo ir masyvi anti reklama padeda mažinti priklausomybę nuo rūkymo …

Faktas: Deja moralizuojanti reklama daugiau veikia kaip dirgiklis, kuris tik labiau skatina rūkyti – nesu sutikęs nei vieno rūkančio, kuris būtų metęs rūkyti po socialinės reklamos.

 

Mitas: Didelio streso situacijose cigaretės padeda susikaupti …

Faktas: Rūkymas streso metu tik išsuka nervų spiralę – tad vietoj to kad blaiviai planuoti problemos sprendimą, pradedame panikuoti.

 

Mitas: Metus paprastas cigaretes, teigiamas efektas sveikatai yra didelis, o metus elektronines mes skirtumo nepajusime.

Faktas: Elektronines cigaretės tėra ‘lengvų’ cigarečių versija ir metus elektronines, ar įprastas – mūsų kūnas atsistatys labai ženkliai. Jau nekalbu apie savęs išlaisvinimą nuo psichologinės priklausomybės.

 

Mitas: Cigarečių pakeliai su blankiu užrašu padeda nepradėti, ar mesti rūkyti …

Faktas: Tai dar viena kovos su rūkymo problema imitacija. Ji vienareikšmiškai sukelia nepatogumų gamintojams, tačiau neturi jokios įtakos rūkantiems. Sunku net surasti bent vieną argumentą, kodėl blankesnis cigarečių pakelis turėtų padėti mesti rūkyti. Prisiminkite, kad netrukus pakelius puoš ligų ir kitų baisybių nuotraukos, jų efektas bent teoriškai bus atgrasantis – faktiškai jokio.

 

Mitas:  Atgrasymas yra geriausiais būdas padėti nepradėti rūkyti …

Faktas: Net Adomo ir Ievos laikais, atgrasymas nepadėjo Ievai atsispirti žalčio gundymams – svarbu nesukurti ‘draudžiamo obuolio’ įvaizdžio cigaretei. Mes privalome kurti suvokimą, o ne gąsdinti.

 

Mitas: Metus rūkyti priaugti keletą kilogramų normalu …

Faktas: Dažniausiai jei kilogramai priauga, tai yra indikatorius, jog rūkyti dar nemetėte ir ilgitės cigaretės. Mestus rūkyti tampame sveikesni, tai reiškia, kilogramai normalizuojami ir turint viršsvorio, tirpsta.

 

Faktas: Rūkantys pražyla ir netenka plaukų gerokai anksčiau už nerūkančius. (Mokslinių tyrimų duomenys)

 

Mitas: Kadangi savanoriškai nusprendžiu tapti rūkančiu, turiu mesti savarankiškai…

Faktas: Absoliuti dauguma rūkančių nenusprendė būti rūkančiais – jie tapo priklausomi nuo nikotino. Taigi susirgo priklausomybės liga, kurią gydyti patiems ne visada yra lengva, ypač neturint teisingos informacijos, nusistatymo ir pan. Taigi yra visiškai normalu kreiptis pagalbos, taip, kaip mes tai darome sugedus dančiui … pabandykite įsivaizduoti, kaip tai atrodytų jei remontuotume dantis sau.

 

Faktas: Atliekant krūtų plastines operacijas, rūkymas ženkliai padidina komplikacijų tikimybę ir rizika, todėl labai atidžiai studijuojama pacienčių ligos istorija.

 

Mitas: Kuriami vis veiksmingesni vaistai, padedantys mesti rūkyti – tad kodėl nepalaukus keletą metų ir nemetus lengviau ir veiksmingiau.

Faktas: Apie veiksmingesnius vaistus girdėjau jau prieš 20 metų, tačiau nieko išskyrus brangesnius vaistus matyti kol kas neteko. Tai dar viena saviapgaulė, padedanti rasti pasiteisinimą nemesti rūkyti dabar.

 

Faktas: Nors moksleiviai yra gausiai informuojami apie rūkymo žalą, tai dažniausiai nesuformuoja tinkamo požiūrio į rūkymą. Kažkodėl rūkymas yra suvokiamas ‘kietumo’ atributas, padedantis bendrauti .. sveikiau rūkyti lengvas cigaretes, o elektroninės cigaretės beveik nekenkia… . Deja, su tokiomis žiniomis daugiau nei trečdalis abiturientų bus pabandę rūkyti, arba reguliariai rūkys.

 

Mitas: Kadangi mesti sunku, todėl nedrįstame bandyti …

Faktas: Kadangi nebandome, mesti atrodo labai sunku. Visi puikiai žinome, kad mes dažnai bijome išsigalvotų problemų – nors puikiai žinome, kad metus rūkyti jausimės kuo puikiausiai.

 

Faktas: Reynolds America Inc. Camel cigarečių gamintojas, uždraudė rūkyti visuose ofisuose 2014 metais (šalt. Bloomerg). Kaip komentavo Bloomeberg žinių vedėjas Matt Miller, rūkymas sukelia vežį ir Reynolds nenori kad darbuotojai susirgtų ir numirtų.

 

Mitas: Žmonės bijo mesti rūkyti, dėl jų laukiančių ‘laužymų’ …

Faktas: Iš tiesų daugelis baimių yra psichologinės, tiesiog neskamba ‘kietai’. Daugiau bijoma tokių dalykų kaip vienatvė, monotonija, depresija ir pan. Dalykų, kurie nėra susiję su fiziniu skausmu.

 

Mitas: Nikotino guma sumažina norą rūkyti …

Faktas: Nikotino guma sukelia nemalonų jausmą burnoje, taip pat sukelia nemalonią savijautą, kuri nukreipia dėmesį nuo tikrosios problemos – aš patiriu stresą be cigaretės.

 

Mitas: Kaip pakankamai gerai ‘užšvęsiu’ mesiu ne tik rūkyti, bet ir gerti…

Faktas: Iš tiesų, kai mums negera, dievagojamės daugiau nekartoti klaidų. Tačiau ši motyvacija labai laikina ir veikia kol savijauta pagerėja. Žinau daug žmonių, ligoninėje pasižadančių sau ir kitiems gyventi sveikai ir sulaužančių žodį tik iš jos išėjus.

 

Mitas: Rūkymo kaštai lygūs cigarečių kainai ….

Faktas: Deja, rūkymo kaštai yra 2-3..10 kartų didesni nei pakelio kaina kasdien.

 

Mitas:  Daugelis rūkorių nežino ar nori mesti rūkyti iš viso (bent jau dabar) …

Faktas: Tačiau absoliučiai visi žino, kad nenori toliau rūkyti. ‘Nenoras’ mesti iš tiesų tėra baimė priimti sprendimą.

 

Mitas: Kad ir kaip stengtumeis, nemesi rūkyti kol neateis teisingas laikas …

Faktas: Tai visiškai nesusiję su pastangomis, pakankamai stengiantis galima mesti kada tik panorėjus.

 

Mitas: Prasidėjus nėštumui, merginos meta rūkyti kone automatiškai …

Faktas: Apskritai, mesti rūkyti reiktų prieš pastojant. Tačiau net ir sužinojus apie nėštumą, būna ‘normaliai’ parūkyta gan ilgai. Kiek vėliau, pradedama mažinti ir dėl to blogai jaustis ir tik pabaigoje metama.

 

Mitas: Kadangi vaikams iki 18 metų cigaretės neparduodamos – jie nerūko…

Faktas: 2014m Klaipėdos mieste atlikus nepilnamečių stebėjimą pastebėta, kad trečdalis rūko kasdien, pusė yra bandę, ar surūko vieną cigaretę per dieną. Daugelis apklaustų nurodė, kad pirmą cigaretę sutraukė 11 ar jaunesni.

 

Mitas: Cigaretes pelenai negali padegti …

Faktas: Tačiau daugelį gaisrų pasaulyje sukelia būtent neatsargus rūkymas.

 

Mitas: Cigarečių dūmas padeda numalšinti skausmą, pvz. dantų …

Faktas: Ilgesnį laiką neparūkius, rūkorius pajunta nikotino badą, kuris kartu su dantų, ar kitu skausmu būna tikrai nemalonus. Parūkius, dalis problemos ‘išsisprendžia’, tad atrodo, jog pasidarė lengviau. Tačiau tai tik savi apgaulė, nerūkantys paprasčiausiai jaučia mažiau diskomforto, nei rūkantys esant tokiam pačiam skausmui. Be to, rūkymas yra viena iš pagrindinių dantų problemų priežasčių.

 

Mitas:  Išsiugdyk valią: Treniruokis, padidink savikontrolę miegodamas ir ilsėdamasis, vadovaukis teigiamomis emocijomis, pasiruošk veiksmų planą, susitvarkyk mitybą, venk socialiai neatsakingos aplinkos … ir mesi rūkyti?

Faktas: Valią ugdyti yra puiku, tačiau jos kiekis dažniausiai neturi nieko bendro su metimu rūkyti. Jei vadovaujamės neteisinga informacija ir metodikomis, kad ir kiek valios turėtume – sunku bus. Tai tas pats kaip sukišti ranka vinį į lentą … nenaudojant elementarios plaktuko metodikos. Įmanoma, tačiau be galo sudėtinga.

 

Mitas: Padarykite metimą rūkyti gyvybės ir mirties klausimu … ir mesite be problemų…

Faktas: Daug kartų esu sutikęs žmonių, ligoninėse gąsdintų – jei nemesi, tau teliko tiek ir tiek. Ir jie nemesdavo … ir išgyvendavo gerokai ilgiau. Nesakau reikia ignoruoti daktarus, tačiau tokie paskatinimai sukelia daugiau streso žmogui, nei padeda mesti rūkyti.

 

Mitas: Nori mesti rūkyti – pakeisk kompaniją…

Faktas: Nerūkanti kompanija gali padėti, tačiau gali veikti kaip dirgiklis – nes kuo daugiau nervų, tuo labiau norisi rūkyti. Būtų kiek svarbiau pakeisti motyvaciją ir informaciją, tada gera kompanija tikrai būtų geras priedas.

 

Mitas: Po ligos, visada lengviau mesti rūkyti …

Faktas: Metimui reikia tvirto apsisprendimo, o po daugelio rimtų ligų esame gerokai nusilpę. Žinoma, baimė sirgti gali veikti kaip motyvatorius, tačiau niekas kitas kaip suvokimas sąmoningai nepadės geriau.

 

Faktas:  Rūkantiems po švenčių, kurių metu vartojamas alkoholis žymiai labiau skauda galvą.

 

Mitas: Per laidą LRT Kvieskite daktarą, buvo teigiama, kad guminiai meškiukai padeda mesti rūkyti …

Faktas: Gan unikalus atvejis, kurį išgirdau pirmą kartą. Be jokios abejonės sveikinu asmenį, kuriam pavyko, tačiau nemanau, kad metodas sėkmingai kartotinas.

 

Mitas: Žmonės pradeda rūkyti, nes turi daug streso …

Faktas: Pradedama rūkyti protestuojant, norint pritapti, žaidžiant … tačiau poreikis malšinti stresą cigarete ateina gerokai vėliau, nei pradedama rūkyti.

 

Mitas: Maždaug kas trečia Lietuvoje surūkoma cigaretė yra be Lietuviškų banderolių.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės, kurios rūkomos uždaroje patalpoje, aplinkiniams nekenkia …

Faktas: Jei teko būti patalpoje, kurioje ‘garinamos’ elektroninės cigaretės, pastebėsite, kad po pusvalandžio ar valandos pradėsite jausti tą patį, ką jausdavote būdami patalpoje, kurioje rūkomos įprastos cigaretės – galvos skausmas, sunkumas ir pan.

 

Faktas: Rūkymas nužudo daugiau nei smurtas, nelaimingi atsitikimai kelyje ir kitos nenatūralios mirties priežastys kartu paėmus.

 

Mitas: Prieš metant rūkyti, būtina pasikonsultuoti su gydytoju …

Faktas: Metimas rūkyti visais atvejais yra puikus sprendimas ir jokie pašaliniai poveikiai jums tikrai negresia.

 

Mitas: Mažink kasdien po cigaretę ir po 20 dienų mesi rūkyti …

Faktas: Lyg ir atrodo, kad tikslas mesti rūkyti, turi įkvėpti 20 dienų stengtis su savimi kovoti – tačiau tai tampa labiausiai apgailėtinu laikotarpiu, pilnu depresijos. Nesu sutikęs nei vieno sėkmingai panaudojusio šio būdo.

 

Mitas: Rūkant (tiksliau garinant) elektronines cigaretes nėra kvapo …

Faktas: Galbūt, palyginus su įprastomis cigaretėmis, kvapas yra silpnesnis – tačiau vis dar nemalonus, įsigeriantis ir sukelia nemalonius pojūčius aplink esantiems žmonėms.

 

Mitas: Rūkymas sušildo …

Faktas: Rūkantys žmonės šaltyje patiria padidintą gerklės dirginimą ir pradeda kosėti. Tai, tam tikra prasme, sušildo – bet yra labai nemalonus jausmas.

 

Mitas: Cigarai rūkomi dėl kokybės ir natūralumo …

Faktas: Nikotino ir nuodingų medžiagų cigaruose daugiau nei cigaretėse, o cigarai rūkomi praktiškai tik dėl išskirtinumo. Beje didžioji dalis cigarų rūkorių – rūko ir cigaretes.

 

Mitas: Elektroninių cigarečių užpildas yra gaminamas iš medicininių preparatų, todėl visiškai saugos ….

Faktas: Alkoholis, gaminamas iš medicininio spirito – tampa priklausomybės priežastimi. Elektroninė cigaretė, kad iš ko būtų pagaminta – tėra priklausomybę sukeliantis įrankis.

 

Mitas: Tabako gydomosios savybės, tokios kaip atminties gerinimas yra labai svarbios  …

Faktas: Tabakas neturi jokių gydomųjų savybių – tai paprasčiausia manipuliacija informacija.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės naudojimas ilguoju periodu atsiperka ir sutaupo nemažai pinigų, lyginant su įprastinių tabako gaminių vartojimo kaštais …

Faktas: Rūkant elektronines cigaretes, jūs nemesite rūkyti, o tai reiškia, kad leisite pinigus elektrinėms ir paprastoms cigaretėms neribotą laiką. Tai blogiausia savi-apgaulės forma.

 

Mitas: (vaikams) Kramtoma guma, sėkmingai paslepia tabako kvapą …

Faktas: Mažai kas tuo tiki, bet tiek vaikai, tiek suaugę naiviai naudoja ši metodą ir įsivaizduoja, jog patys nejausdami smarvės – nesmirda ir kitiems.

 

Mitas: Metimas rūkyti – puiki dovana artimiesiems.

Faktas: Jei nustojimas kankinti artimuosius yra dovana, tada žinoma. Tačiau verčiau būtų pripažinti tiesą, nei manipuliuoti artimų žmonių norais.

 

Faktas: Dauguma moksleivių naiviai tiki, jog elektroninių cigarečių kvapas nejuntamas – tad mokytojai ir tėvai tikrai nesuuos.

 

Mitas: Pradėjus rūkyti elektronines cigaretes, esame mažiau priklausomi nei pradėjus rūkyti įprastas …

Faktas: Pradėjus rūkyti elektronines cigaretes, ankščiau ar vėliau tampame tolerantiški ir įprastoms cigaretėms, tad tampame lygiai tiek pat priklausomi nuo nikotino.

 

Mitas: Metimas rūkyti, pačių rūkorių reikalas. Jie savanoriškai pradėjo, tad turėtų savanoriškai ir mesti …

Faktas: Rūkymas – narkotinė priklausomybė, nesvarbu ar kalbame apie įprastas, ar elektronines cigaretes. Paimkime, kai pavyzdį heroino vartojimą, ar pasakytumėte …  heroino metimas, pačių vartotojų reikalas. Jie savanoriškai pradėjo, tad turėtų savanoriškai ir mesti … ???

 

Mitas: Jei nerūkei pakankamai ilgai, 1 cigaretė tikrai nepakenks …

Faktas: Jei toleruojame 1 cigaretę, toleruosime ir 1 000 000 cigarečių.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės padeda mesti rūkyti …

Faktas: Deja neteko sutikti nei vieno rūkoriaus, kuris jomis pasinaudojus sąmoningai, kaip metimo rūkyti priemone, būtų metęs. Tačiau žinau ne vieną, kuris gydėsi nuo priklausomybės elektroninėms cigaretėms.

 

Mitas: Ateityje, vis labiau ribojant rūkymą ir augant cigarečių kainai, rūkymo problema išsispręs savaime …

Faktas: Deja, stiprių narkotinių medžiagų priklausomybė, nemažėja ribojant ar branginant jas. Rūkymo problema mažėja, didėjant žmonių sąmoningumui.

 

Faktas: Kinijoje rūko apie 350 000 000 gyventojų ir yra pagaminama 42% pasaulio cigarečių.

 

Mitas: Cigarečių kompanijos gali apmokėti už ligų, kurias sukelia rūkymas …

Faktas: Minesotos byloje JAV, tabako gamintojai buvo nubausti už žąlą sukeltą rūkorių sveikatai, tačiau rūkoriai negavo nei cento iš šių pinigų. Deja šiais laikais, rūkoriai rūko ‘savo rizika’.

 

Mitas: Tam kad rasti motyvacijos mesti rūkyti, reikia labai gerai susipažinti su informacija kaip tabakas, ar elektroninės cigaretės veikia žmogaus organizmą ir pan.

Faktas: Viskas kur kas paprasčiau, mes visa informaciją turime ir žinome, tačiau dėl kažkokios priežasties netaikome. O ‘tiesos’ paieškos, tėra pasiteisinimas, padedantis atidėti metimo dieną.

 

Mitas: Mes visi žinome priežastis, kodėl rūkome …

Faktas: Dažniausiai, priežastys yra tokios abstrakčios, kad net ant popieriaus būtų sunku išdėstyti. Jei netikite, pabandykite surašyti 20 priežasčių, kodėl šį pirmadieni surūkėte 20 cigarečių …

 

Mitas: Rūkoriams nusispjauti ant rūkymo sukeliamų problemų …

Faktas: Daugelis vengia atvirai kalbėti, kad negali suvaldyti rūkyto – tad užsideda kaukę ‘man viskas gerai’. Tačiau puikiai žino, kad ne.

 

Mitas: Sergant nerūkoma …

Faktas: Sergant dūmo skonis yra nemalonu, tačiau vistiek rūkome – nes nepatenkinus nikotino poreikio, jausimės dar prasčiau. Tai tik parodo, kad rūkome ne dėl malonumo, o paprasčiausiai esame priklausomi.

 

Mitas: Metantys rūkyti aiškiai suvokia metimo rūkyti pliusus …

Faktas: Metantys rūkyti, dažniausiai susikoncentruoja į metimo rūkyti minusus, kad ir išgalvotus. Ir taip jų laukia, kad net pradeda panikuoti.

 

Mitas: Metus rūkyti sutaupytus pinigus vistiek išleidi, tad finansiškai pagerėjimo nejauti …

Faktas: Be smulkių sutaupymų, mes pamirštame, kad sumažiname rizika išsileisti labai stambiai – kas nutinka, kai reikia tvarkytis su rūkymo sukeltais padariniais.

 

Mitas: Rūkoriai draugiškesni už nerūkančius …

Faktas: Apsidarykite aplinkui, faktas rūkantys žmonės taip pat susierzina ir nėra vien malonūs žmonės, kaip ir nerūkantys.

 

 

Mitas: Didelis stresas padeda apsispręsti mesti rūkyti …

Faktas: Kuo stresas didesnis, tuo rūkoriui labiau reikia cigaretės … ‘streso mažinimo įrankio’. Ir nors akivaizdu, kad cigaretė streso nemažina, būtent šiuo metu sunkiausia jos atsisakyti.

 

Mitas: Turtingi meta lengviau nei vargšai …

Faktas: Kadangi rūkymas psichologinio tipo priklausomybė, nuo jos vienodai kenčia turtingi ir vargšai. Skirtumas, kad rūkymas sukelia daugiau problemų neturtingiems žmonėms – ne vien kaina pirkimo, tačiau ligos ir kitos bėdos, kurias garantuotai atneša cigaretės.

 

Mitas: Metus rūkyti ilgam susigadiname nuotaiką …

Faktas: Daugelis žmonių jaučiasi apgailėtinai, bandydami mesti rūkyti. Tačiau tuo atveju, dažniausiai pradeda rūkyti vėl. Taip atsitinka, nes gailisi prarandą kažką itin vertingo … nors taip nėra. Kai tai suvoki, metimas tampa malonių ir nuotaiką pakeliančiu užsiėmimu.

 

Mitas: Lauke, rūkyti galima visur …

Faktas: Vaikų žaidimo aikštelėse, sporto aikštelėse ir viešojo transporto stotelėse rūkyti draudžiama kai kuriuose Lietuvos rajonuose nuo 2014 metų, o visoje Lietuvoje draudimas bus įvestas nuo 2016 metų. Taip pat draudžiama rūkyti prie daugiabučių laiptinių.

 

Mitas: Reguliuojant elektroninių cigarečių nikotino koncentracijos stiprumą, galima sumažinti iki 0 … t.y. mesti rūkyti (tiksliau garinti)

Faktas: Taip pat sėkmingai galima mažinti cigarečių skaičių, tačiau praktiškai niekam nepavyksta to padaryti, dėl psichologinės priklausomybės.

 

Mitas: Kramtomieji nikotino pakaitalai yra neturi šalutinio efekto …

Faktas: Deja, nikotino guma, stipriai trikdo skrandžio veiklą, koordinaciją ir ją vartojant gali smarkiai pykinti.

 

Mitas: Per blogą orą nesinori eiti į lauką rūkyti, tad rūkome mažiau …

Faktas: Nei pūga, nei lietus nesustabdys rūkoriaus nuo išėjimo parūkyti, be to… surūkius mažiau, mes leidžiame sau atsigriebti vėliau.

 

Mitas: Kartą lankiausi pas gydytoją dėl vairuotojo medicininės pažymos, kuris klausė ar rūkau, vartoju alkoholį, ar turiu kitų žalingų įpročių …

Faktas: Buvo keista girdėti, kad net daktarai priklausomybes vadina įpročiais.

 

Mitas: Rūkymas yra mūsų genuose …

Faktas: Tada mes nerūkytume, nes dar prie 80-90 metų, mūsų protėviai faktiškai nerūkė.

 

Mitas: Viskas ką darom rizikinga, tad ar rūkyti, ar būti numuštam autobuso … jokio skirtumo.

Faktas: Tai pasiteisinimas, kai nepavyksta mesti rūkyti – mes nejaučiame jokio malonumo rūkydami įprastą, ar elektroninę cigaretę – mes negalime mesti, jaučiamės apgailėtinai ir turime rasti pasiteisinimą. Tokios kalbos deja, tik pasiteisinimas.

 

Mitas: Pakilus cigarečių kainai, daugiau žmonių meta rūkyti …

Faktas: Nuo 1 sausio 2016, kils cigarečių kainos ir daug rūkorių deklaruos metimą rūkyti, tačiau tai vyksta jau 20 metų, o rūkančių skaičius deja nemažėja. Žmonės tiesiog nori mesti rūkyti …

 

Mitas: Metus rūkyti sveikata susitvarkys …

Faktas: Jūs jausitės geriau ir sveikatai nebekenksite, tačiau kur kas svarbiau, kad metimas rūkyti padės pakeisti gyvenimo būdą į pilnavertį.

 

Mitas: Nuo 1 sausio brangstančios cigaretės (… ir alkoholis) paskatins rūkorius mesti…

Faktas: Per paskutinius 15 metų cigaretės nuolat brango, tačiau rūkančių kiekis beveik nepasikeitė. Lėtai kylanti kaina, tėra nepatogumas, tačiau ne paskata. Rūkantys žmonės yra pripratę prie nepatogumų, kurias sukelia cigaretės …pinigai, sveikata, gėda. Kaina būtų geras motyvas, jei pasikeistų drastiškai … ir cigaretės kainuotų pvz. 15 EUR

 

Mitas: Kuo ilgiau ištempi nerūkęs tarp cigarečių, tuo lengviau mesi rūkyti …

Faktas: Anaiptol, kuo ilgiau nerūkai, tuo cigaretė atrodo geidžiamesnė ir jos sunkiau atsikratyti.

 

Mitas: Rūkymas, tai įprotis, kuris gali pakenkti …

Faktas: Rūkymas tai priklausomybė, kuri žudo. Rūkyti yra panašu kaip žaisti rusišką ruletę .. su 3 šoviniais. Rūkant lengvas cigaretes, ar elektronines cigaretes – paprasčiausiai žaidžiate ta patį su 2.

 

Mitas: Elektroninė cigaretė, ar pypkė – puiki dovana Kalėdoms, ar Naujiems metams…

Faktas: Daugelis klaidingai mano, kad elektroninė cigaretė ar pypkė, yra būdas pagerinti rūkoriaus sveikatą. Tačiau ši dovana skatina ją gavusį toliau rūkyti, o ar bent vienas mūsų norės skatinti artimuosius rūkyti toliau? Vienintelis dalykas, ko mes artimiesiems linkime – mesti visiems laikams.

 

Mitas: Gera dovana, visada gali padėti mesti rūkyti …

Faktas: Deja, tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog su gera dovana metimas bus motyvuotas. Kai tik pagalvojame, jog teks iškęst metimo rūkyti kančias ir negalėsime mėgautis gyvenimu ar kovoti su stresu, saldumas dingsta.

 

Mitas: Nauji metai  yra puikus laikas mesti rūkyti …

Faktas: Kai ir visos kitos dienos metuose, svarbu, kad tai atsitiktų kaip įmanoma anksčiau.

 

Mitas: Elektronines cigaretes rūko vienodai, vyrai ir moterys …

Faktas: Moterys beveik nerūko e-cigarečių, nes estetine prasme atrodytų labai apgailėtinai.

 

Mitas: Puiki dovana artimiesiems … mano metimas rūkyti …

Faktas: Jei taip manote, dažnai dovanojate dovaną, kuri išeina iš galiojimo gan greitai. Kiek pamenu, kai mesdavau su skambiais pažadais, baigdavau su didele gėda. Turime suvokti, kad metame rūkyti dėl savęs, kad džiaugtis gyvenimu ir mėgautis kiekviena diena be cigaretės.

 

Mitas: Suktinės, geriausiais būdas mesti rūkyti …

Faktas: Retas rūkorius ilga laiką išbūna ‘ant suktinių’ … tačiau nemeta rūkyti.

 

Mitas: Tablečių metantiems rūkyti programos padeda mesti rūkyti …

Faktas: Tabletės sukelia šleikštulį, kurį asocijuojame su ‘persi-rūkymu’ – mažas paskatinimas rūkyti dar, tačiau šis jausmas trumpalaikis, o rūkymo priežastys lieka ir rūkorius vėl nori patraukti dūmą, kai tik baigia tablečių programą.

 

Mitas: Kone visi rūkoriai nori mesti rūkyti, kad būti sveiki ir laimingi … tik vėliau…

Faktas: Nei vienas žmogus nenori būti nelaimingas, arba būti laimingas – VĖLIAU. Rūkoriai atidėlioja metimą, nes bijo nesugebėsią to padaryti, arba laužymų, arba kitų problemų, kurias sukels faktas, jog rūkome.

 

 

Mitas: Priedai į cigaretes (lašai, milteliai ir pan.) padeda mesti rūkyti …

Faktas: Nei vienas cheminis priedas, traukiamas į plaučius, negali pakeisti mūsų požiūrio į cigaretes. Jie gali sukelti šleikštulį, svaigulį ar pan., tačiau nustojus vartoti, mūsų mintys lieka tokios pačios, nebent mūsų smegenims padaroma žala, kaip vartojant psichotropinius vaistus.

 

Mitas: Rūkantys yra labiau pailsėję, nes skiria minutėlę sau atsikvėpti … dėl to produktyviau dirba…

Faktas: Rūkantys serga vidutiniškai 5 darbo dienomis dažniau, nei nerūkantys, kasmet. Be to, sirgdami į darbą eina 2-3 kartus dažniau nei nerūkantys. Taigi rūkančių žmonių produktyvumas gerokai mažesnis, visų pirma, jų pačių atžvilgiu.

 

Mitas: Cigaretės kenkia tik rūkančio sveikatai, aplinkiniai kenčia tik dėl pasyvaus rūkymo …

Faktas: Per pirmus tris 2015 metų mėnesius, Lietuvoje kilo 3500 gaisrų, kurių pagrindinė priežastis, neatsargus rūkymas. Cigaretė sukėlė ne tik tiesioginius nuostolius, bet ir nusinešė žmonių (įskaitant nerūkančių) gyvybių.

 

Mitas: Rūkymas, būdas atsipalaiduoti nuo didelio streso …

Faktas: Didelio streso metu rūkymą naudojame kaip savi-plakos įrankį. Mes ne tik nesumažinam streso, bet dar blogiau jaučiamės rūkydami vieną cigaretę po kitos.

 

Mitas: Rūkymas padaro chemines ir hormonines reakcijas kūne, dėl kurių sunku mesti rūkyti po to …

Faktas: Tas pačias reakcijas daro ne tik rūkymas, bet ir gėrimas, aplinka, maistas, nuotaikų kaita ir užimtumas … cheminės ir hormoninės reakcijos mūsų kūne yra normalus dalykas, tačiau metus rūkyti jos vyksta kur kas labiau mūsų naudai, nei rūkant – be jokių išimčių.

 

Mitas: Jei surūkai tik vieną cigaretę per dieną, galima teigti, jog esi nerūkantis …

Faktas: Jei toleruoji vieną cigaretę, vadinasi esi rūkantis. Nerūkantieji net vieną cigaretė asocijuoja su priklausomybe ir garantuotomis pasekmėmis, kurias sukels rūkymas.

 

Mitas: Metus rūkyti sustorėjama …

Faktas: Turime suvokti, kad fiziniai nikotino abstinencijos simptomai gali būti šiek tiek panašūs į bado, todėl prieš papildomą užkandį paklauskite savęs, ar jūs tikrai alkanas, ar tai tik nikotino abstinencija.

 

Mitas: Tabletes nuo rūkymo galima vartoti tiesiog kad surūkyti mažiau cigarečių …

Faktas: Daugelis rūkančių mano, kad rūkymo problema yra surūkomų cigarečių kiekis. Tačiau turime suvokti, kad rūkant be kokį cigarečių kiekį jų poveikis kaupiasi. Tabletės taip pat daro neigiamą poveikį organizmui. Tad vietoj teigiamo tikslo pasiekimo sistemingai save naikiname.

 

Mitas: Cigaretės gali pakeisti maistą, vaistą ir kitus dalykus …

Faktas: Cigaretės sukuria tuštumą, kurią gali pačios ir užpildyti trumpam. Kaip tai pavadina rūkantys, tik jų fantazijos reikalas.

 

Mitas: Cigarečių kaina, nėra didelis argumentas mesti rūkyti, nes mažas sumas kasdien išleisti galime sau leisti …

Faktas: Net 1 pakelio daugelis sau leisti. Studentas, perkantis cigarečių pakelį, dažnai nebeperka pietų, ar vakarienės.

 

Mitas: Sumažinus cigarečių kiekį, naudojant nikotino pakaitalus pvz. purškalus yra lengviau mesti …

Faktas: Tai absoliučiai ne tiesa, nes toks rūkymo būdas tik padidina psichologinę priklausomybę ir žmogus, be to kad lieka priklausomas, dar vartoja ilgiau ir daugiau nikotino produktų. Griežtai nerekomenduojame naudoti kokių priemonių metantiems.

 

Faktas: Kone visi rūkoriai atsikratę priklausomybės gailisi dėl vieno dalyko – kad nemetė anksčiau. Aš rūkiau 11 metų ir jei būčiau sustabdęs rūkymą bent 5 anksčiau, kiek nuostabių dalykų galėjau padaryti … ir kiek blogų, nebūtų atsitikę.

 

Faktas: Paaugliai, vartojantys bedūmį tabaką, greičiau taps priklausantys nuo cigarečių įprasta forma. Šaltinis: JAV Sveikatos apsaugos departamentas. ‘Bedūmio tabako pasekmės sveikatai’ Leidinys Nr. 86-2874. Puslapis 17 iš 22.

 

Faktas: Tabakui išauginti, kasmet naudojama 12 000 000 kilogramų pesticidų, kurie skirti vabzdžiams naikinti. Jais yra purškiami tabako lapai.

 

Faktas: Virš 90 procentų rūkančių (tame tarpe ir elektronines cigaretes) kasmet pabando mesti ir tik 6,2 procentų tai pavyksta.

 

Mitas: Kaljanas yra sveikesnis dūmas rūkyti, nes nėra plaučius ir gerklę dirginančių karštų dūmų …

Faktas: Kaljanas yra daug pavojingesnis, nes ne tik įkvepiamas didesnis nikotino ir kitų medžiagų keikis, bet ir galima apsikrėsti papildomomis ligomis, tokiomis kaip herpis.

 

Mitas: Tabako kompanijos neišleidžia pinigų reklamai, nes cigarečių reklama yra uždrausta …

Faktas: Pagal 2013 metu FTC ataskaita, vien JAV 2011 metais, tabako kompanijos išleido reklamai ir marketingui virš 8 mlrd JAV dolerių.

 

Mitas: Viešas sugėdinimas ir pažeminimas dėl rūkymo, gali padėti greičiau mesti …

Faktas: Deja, ‘apmėtymas akmenimis’ sukelia dar daugiau nervų ir susijaudinimo – pagrindinės rūkymo priežasties. Tad kur kas vertingesnis įrankis, supratimo, kad žmogus negali rasti išeities parodymas. Ir išeities paieška kartu.

 

Faktas: Dėl rūkymo, JAV chronišku bronchitu šiuo metu sega virš 2 milijonų gyventojų. Daugelis rūkančių kosulį asocijuoja su peršalimu, ar kvėpavimo takų sudirginimu, nesuvokdami, jog serga chroniška liga.

 

Faktas: Nuo 1965 iki 2009 JAV rūkymas nusinešė 103 000 negimusių kūdikių gyvybes. Šaltinis:2014 metų JAV ’50 metų rūkymo pasekmių ataskaita’

 

Mitas: Metus rūkyt padidėja nervingumas …

Faktas: Nervingumas, tėra abejonių ir neapsisprendimo pasekmė. Tačiau žmonės, kurie džiaugiasi metę rūkyti, ne tik nesusierzina, bet ir jaučiasi puikiai.

 

Mitas: Elektroninės cigaretės rūkymas yra sveikiau …

Faktas: Sveikumas lyginamas su 1 diena rūkymo paprastą, ar elektroninę cigaretę. Taip pat sėkmingai galima vieną dieną rūkyti lengvą ir paprastą cigaretė ir lengvoji bus sveikesnė.

 

Faktas: Kiekvieną minutę pasaulyje surūkoma 11 000 000 cigarečių.

 

Faktas: Per XX amžių nuo rūkymo mirė daugiau nei 100 milijonų žmonių … daugiau nei nuo visų karų ir marų kartu sudėjus. Rūkymas yra didžiausias šiuolaikinis maras.

 

Faktas: Acetono likučių yra randama cigarečių dūmuose. Filme ‘Filadelfija’, kurio ‘sounddtrack’ buvo žymioji Briuso Springsteeno daina ‘Streets of Pgiladelfia’ , buvo nagrinėdama situacija, kad acetonas, esantis tabake greičiau nuneša nikotiną į smegenis ir skatiną priklausomybę.

 

Mitas: Metimui rūkyti, reikia geros progos …

Faktas: Mes ne progos ieškome, o kodėl proga netinkama … tad niekada ta proga ir nepasitaiko. Išties, geriausia proga buvo vakar, gera šiandien, o blogiausia … rytoj.

 

Mitas: Radus efektyvų būda, kaip mesti rūkyti … meti rūkyti….

Faktas: Pirma reikia rasti priežastį – kodėl meti rūkyti, tada bet koks būdas gali padėti. Jei metama rūkyti šiaip sau, dėl kitų spaudimo, daktaro paliepimo, ar nežinia dėl ko … gali nepagelbėti joks būdas.

 

Faktas: Viena JAV kasmet 620 žmonių žūva dėl cigarečių sukeltų gaisrų.

 

Faktas: Tabako dūmuose yra chromo. Chromas organizme sukelia vežį.

 

Mitas: Rūkyti madinga …

Faktas: Kad ir kaip absurdiškai skambėtų, tačiau vis dar yra žmonių, tikinčių – rūkymas yra gyvenimo stiliaus ir įvaizdžio dalis. Turime nepamiršti, jog cigaretės moterims buvo pristatytos būtent kaip stiliaus dalis – prieš 70-80 metų JAV. Kieti vyrukai iš vesternų taipogi traukė dūmą ir t.t. Tačiau dabar rūkymas tėra silpno, negalinčio susitvarkyti su savo priklausomybe žmogaus įvaizdžio dalis … ne daugiau.

 

Mitas: Kuo ilgesnis stažas, tuo sunkesnis kelias į išlaisvinimą nuo cigarečių …

Faktas: Ilgai rūkantys, turi mažiau iliuzijų, jog mėgaujasi. Be to gauna kur kas labiau apčiuopiamą sveikatos pagerėjimą metę, tad labiau vertina tai ką gauna metę.

 

Faktas: 2010 metais JAV atliktoje apklausoje buvo nustatyta, jog 62,4pc metančių rūkyti, užsirūko greičiau nei po 24 valandų po sprendimo priėmimo. Nėra atskirta, ar apsisprendimas buvo stiprus, ar silpnas. Taip pat įskaičiuoti ir rūkantys naudojantys pagalbines priemones, ar elektronines cigaretes.

 

Mitas: Žmonės nemeta rūkyti, nes jiems ir rūkant gerai … jie tiesiog nenori mesti…

Faktas: Deja, net jei taip ir sakoma, žmonės nerūko nes nori rūkyti .. jie rūko nes negali nerūkyti.

 

Mitas: Kuo daugiau pražystamų rūko, tuo sunkiau mesti rūkyti …

Faktas: labai dažnai, su tokia nuostata pasijunti, jog likai vienintelis rūkantis … ir nei vienas iš draugų to nedaro. Deja tai tik dar vienas pasiteisinimas.

 

Mitas: Tabako kompanijos laikė moteris, atskira grupe marketingui jau 80 metų. Cigarečių propaganda moterims pradėjo Antonis Bernays, kondicionuodamas cigaretę, kaip seksualumo atributą. ‘Cigaretės yra penio, vyriško seksualumo simbolis …užsirūkydamos moterys įgauna nuosavus penius’ teigė Antonis Bernays

 

Faktas: Rūkant, požiūris į cigaretę keičiasi:

Rūkančių etapai, kuriuos kone kiekvienas rūkantis žmogus praeina. Pirmasis etapas – lūkesčiai. Žmonės rūko ir rūkyti pradeda visų pirma dėl to, jog tikisi, jog gaus kažką, ko jiems reikia. O to paletė yra, nors ir abstrakti, bet labai didelė. Tarkime, jei esi „skystas“, tai gausi „kietumą“, jei tau reikia „chebros“, tai ją ir gausi, jei esi dirglus, gausi nusiraminimą. Tai yra visiškas melas, bet žmonės vis tiek to tikisi ir dėl to pradeda rūkyti. O pradėję rūkyti, jie supranta, kad visi šie dalykai yra sąlyginiai ir veikia tik įjungus savo vaizduotę. Taigi tada, jie pradeda save apgaudinėti tam, kad jų rūkymas įgautų prasmę. Čia prasideda ir antrasis etapas – saviapgaulė.

Kone kiekvienas rūkantis tiki, kad nusprendė pats tapti rūkaliumi, o kadangi pats nusprendė, tai vadinasi – pats nuspręs ir kada jis taps nerūkančiuoju. Juk kiekvienas, užsidegęs pirmąją cigaretę gyvenime, sau pasako: „Aš niekada nebūsiu priklausomas nuo cigarečių“, bet didžioji dalis būtent tokiais ir tampa. Nors iš pradžių ir rūko tik kartais: kai yra kompanija, ar kai kas nors pavaišina arba kai tam tiesiog yra nuotaikos. Ir rūko taip tol, kol pasiekia trečiąjį etapą.

Neįgalumas – šiame etape rūkantis žmogus supranta, kad su cigarete yra blogai, bet be jos – dar blogiau. Cigaretė daugiau mažiau jam padeda viską gyvenime sudėlioti į savas vietas, tad jis nenori arba mano negalintis jos atsisakyti. Jis renkasi iš dviejų blogybių, iš kurių, aišku, dažniausiai jis pasirenka mažesnę blogybę – gyvenimą su cigarete, nes juk mesti sunku.

 

Mitas: Galima nepriklausomu pavadinti tą žmogų, kuris cigaretę užsitraukia tik retkarčiais…

Faktas: Jis lygiai taip pat priklausomas, kaip ir nuolat rūkantys. Galima vadinti priklausomu net ir tą, kuris iš viso nerūko, bet pavydi tiems, kurie rūko. Nes tai reiškia, kad psichologiškai jis taip pat yra „nupirkęs“ idėją, jog cigaretė jam galėtų kažką duoti. O tai irgi yra tam tikra priklausomybė.

 

Mitas: Mesti bijome dėl, neva laužymų – liaudiškai ‘lomkių’ …

Faktas:  Gerokai didesnė baimė prarasti savo gyvenimo kontrolę. Rūkančiam žmogui nerūkymas – tai gyvenimas, kurio jis nekontroliuoja. Taigi, jam daugiau nebūtų kaip kovoti su stresu, jis būtų nuolat sudirgęs, negalintis skirti minutės sau. Merginos taip dar kontroliuoja ir savo svorį, vyrukai – savo įvaizdį, „kietumą“ ir pan.

 

Mitas: Kuo daugiau jaudinamės, tuo daugiau rūkom …

Faktas: Kuo daugiau rūkom, tuo daugiau nervuojamės.

 

Mitas:  Kai kurių tabako rūšių kvapas toks malonus, kad jį galima rūkyti namuose …

Faktas: Visų tabako rūšių kvapas palieka šlykštų dvoką, nesvarbu kaip gerai priedai maskuoja jo tikrą kvapą rūkant.

 

Faktas: Daugelis, tabako reklamose naudojamų teiginių buvo absurdiškai klaidinantys …pvz. Salem reklama: ‘Natūralus šviežumas’ reiškė, kad mėta, kurios esencijos dedama į cigaretę auga ir natūraliai ir yra šviežia iki nuskinant. Tačiau puikiai suprantame, kad jokios mėtos, o juo labiau šviežios cigaretėse nėra ir būti negali.

 

Faktas: 1970 metais JAV prezidentas Nixonas pasirašė draudimą reklamuoti televizijoje cigaretes nuo Gruodžio 31 dienos, tačiau išimties tvarka leido pridėti vieną diena, kad galima būtų išleisti cigarečių reklamai skirtus pinigus. Galite įsivaizduoti tą dieną …

 

Faktas: Rūkyti lėktuve draudžia beveik visos pasaulio aviakompanijos, tačiau taip buvo ne visada.

Pradžioje, rūkymas buvo legalus visuose skrydžiuose ir tik 1988 metais buvo pradėta riboti rūkymą JAV vidiniuose skrydžiuose, trumpesniuose nei 2 valandos. 1990 metais, jau visuose JAV lėktuvuose buvo nerūkoma. Nuo 2015 Spalio mėn. JAV buvo ne tik uždrausta naudoti elektronines cigaretes skrydžio metu, bet ir vežti jas bagaže. Nerūkymo idėja lėktuvuose buvo pradėta diskutuoti 1971 metais. Jos pagrindinė mintis buvo ‘Nerūkantys irgi turi teisę nerūkyti;.

Rūkymas lėktuve gali atsieiti itin brangiai. Baudos už nelegalų rūkymą gali siekti 5000  JAV dolerių ar net areštu nusileidus. Dėl padidinto saugumo priemonių, rūkymas dažnai sukelia užlaikymus ir įjungia lėktuvo aliarmo signalus. Pavyzdžiui 2010 metasi Kataro diplomatas buvo areštuotas Denverio oro uoste už rūkymą lėktuvo United Airlines 663 tualete. Amy Winehouse, skrisdama į Dubliną, daugiau nei pusę skrydžio praleido lėktuvo tualete – buvo apsiribota įspėjimu. 2013 metais, šeima skridusi iš Halifakso į Dominykos respubliką sukėlė ant kojų priešgaisrines tarnybas Bermudos oro uoste, įjungdami gaisro aliarmą lėktuve, Vyriausia šeimos narys praleido 10 dienų areštinėje ir turėjo sumokėti 500 JAV dolerių baudą.
Faktas: Ar žinote, kad Mc. Donalds bandelė ir cigaretė ‘skrunda’ teisingai dėl stebuklingo ingrediento: CUKRAUS.
Kuris degant karamelizuojasi ir gerai atrodo, bei skleidžia malonų kvapą.
 …
Posakis apie rūkymą: Metimas rūkyti, vienas lengviausių dalykų pasaulyje … dariau tai tūkstančius kartų … M. Tvenas
Faktas: Žmonės su rimtomis sveikatos problemomis, deja nebemato prasmės mesti rūkyti, tad pasiduoda ir net nebando … neva jau per vėlu, nieko negaliu padaryti ar pan…
Mitas: Elektroninių cigarečių pardavėjai, žino ir pilnai atsako už parduodamų cigarečių kokybę …
Faktas: Didžiosios daugumos elektroninių cigarečių užpildų sudėtis nėra žinoma net patiems cigarečių pardavėjams, ne tik kad gamintojai neatskleidžia iš ko pagaminti vieni ar kiti užpildai. Tegalima internete rasti bendrų aprašymų apie sudėtų, bei ‘skonį’. Taip pat neįsivaizduojama, kokias medžiagas elektroninių cigarečių užpildai išskiria garinant. Ir visą poveikį, bei riziką, garintojas prisiima savo kailiu ir pardavėjas jokia rizika su juo nesidalina.
Faktas: Stanfordo profesorė Judita Prohaska atliko socialinį rūkančių tyrimą. Buvo apklausta 131 rūkantis Kalifornijos, JAV bedarbis ir nustatyta, kad po metų, tik 26 pc. pavyko rasti darbą, kai nerūkančių, sėkmingai įsidarbinusių skaičius siekė 55 procentus. Be to, iš įsidarbinusių, nerūkantys uždirbo 5 JAV doleriais per valandą daugiau, nei rūkantys.
Faktas: Rūkančių darbo našumas mažesnis… PVZ:
Ober-Haus NT direktorius Saulius Umbrasas teigia: rūkymo pertraukėlės darbe turi įtakos pavaldinių darbo našumui ir jų savijautai. „Darbo metu būna maždaug penkios rūkymo pertraukėles, kurios trunka iki 3 min. Tačiau po tokių pertraukų darbuotojui yra sunku vėl susikaupti darbui, atsiranda nuovargis“, – kalbėjo UAB „Ober – Haus“ vadovas, pridurdamas, kad rūkymo problemas turi spręsti kiekvienas asmeniškai.

 

 

Mitas: Tapti priklausomu galima tik nuo cigarečių …

Faktas: Rizika tapti priklausomu nuo nikotino pakaitalų, tokių kaip kramtoma guma, pleistrai ir pan.  yra visiškai reali.

 

Mitas: Kai kurių cigarečių kvapas visai geras …

Faktas: Visų cigarečių dūmai dvokia, tiesiog kartais juose esantys kvapikliai užgožia tikrą dūmo kvapą, kuris įsigeria į odą, drabužius ir daiktus ir toli gražu skaniai nekvepia.

 

 

Mitas: Moterims mesti sunkiau, nes jos priklausomos emociškai …

Faktas: Moterys meta rūkyti taip pat lengvai, kaip ir vyrai, kai suvokia kad cigaretės nesuteikia jokios vertės. Tačiau esant vilčiai, jog cigaretės suteikia moteriškumo, svorio kontrolės, ar subtilumo … juos, neva prarandant’ moterys išgyvena stipriau.

 

Mitas: Tabako ‘priedai’ gali padėti mesti rūkyti …

Faktas: Lašai, kuriuos žmogus lašina ant filtro rūkydamas, gali suteikti skonį, ar padėti pakliūti tam tikriems ingridientams į kūną, tačiau jokiu būdu nepakeis rūkoriaus požiūrio į cigaretę.

 

Mitas:  Ilgainiui, vienaip ar kitaip mesi rūkyti … nieko nereikia daryti…

Faktas: Tikėjimas, jog vienaip ar kitaip mesi, yra geras pasiteisinimas atidėliojant, ne daugiau.

 

Mitas: Spaudoje pasirodo nepriklausomi moksliniai tyrimai (buvo paremti Nicorette naudojimu), teigiantys, jog lėtas metimas t.y. mažinimas yra efektyvesnis už greitą metimą…

Faktas:Mažinimas, deja yra viena iš sunkiausių mozachizmo formų, kurią rūkorius gali sau paskirti. Ne tik nepadeda, tačiau atgraso nuo bandymo mesti rūkyti kitą kartą.

 

Mitas: Geriausia mesti rūkyti pavasarį, nes kartu su gamta organizmas atsistato greičiau …

Faktas:Geriausias laikas mesti rūkyti buvo vakar, kiek blogesnis šiandien … o blogiausias rytoj.

Mitas: Metus rūkyti, susitvarkys mano sveikata …

Faktas: Rūkoriai, kurie metė rūkyti mano kur kas daugiau gerų dalykų nutinka, pvz. (citatos) Pradėjau geriau miegoti, tapau pozityvesnis, nukrito kraujo spaudimas, mano šeima pradėjo mane labiau gerbti, praleidžiu daugiau laiko su vaikais, maisto ir gėrimų skoniai tapo gerokai stipresni, nustojo slinkti plaukai, susitvarkė medžiagų šalinimas, sustiprėjo mano potencija ir daug daug kitų komentarų paliktų metusių rūkyti ir daug daug kitų komentarų

 

Mitas: Kokybiškų cigarečių ir skonis geresnis …

Faktas: Visų cigarečių skonis šlykštus, tačiau vienose ar kitose yra daugiau ‘skaniklių’ kurie sumažina neigiamus skonio atspalvius.

Mitas: Šeimomis mesti rūkyti lengviau …

Faktas: Palaikymas metant rūkyti, yra geras dalykas, tačiau kai vienas šeimos narys ‘paslysta’ dažniausiai nutempia paskum save ir kitą. Taigi mesti rūkyti svarbu individualiai.

 

Mitas: Artimų žmonių pagalba ir švelnus spaudimas, gali padėti apsispręsti mesti …

Faktas: Deja, švelnus spaudimas tesukelia švelnų pasipriešinimą.

Mitas: Elektroninė cigaretė yra pirmas žingsnis link tapimo nepriklausomu nuo nikotino …

Faktas: Greičiau elektroninė cigaretė tapo prietaisu, ne pirmam žingsniui išsilaisvinti nuo nikotino priklausomybės, o pirmu žingsniu į ją patenkant. Jau dabar, aštuntoko kuprinėje, šalia penalo ir knygų, rasite ir elektroninė cigaretę.
Faktas: Rūkantys patiria ne tik daugiau tiesioginių išlaidų, bet ir netiesioginių. Pvz. Rūkantys moka vidutiniškai 20 procentų didesnes sveikatos draudimo įmokas. Žinoma, galima ‘pasidžiaugti’, jog draudimas privalo padengti gydymo išlaidas gerokai dažniau, nei nerūkančių. Tačiau per rūkančio karjerą, pvz JAV sumokama 25-30 tūks JAV dolerių daugiau, sveikatos išlaidoms, nei nerūkantys. Tai, beje yra didesnė suma, nei išleidžiama pačioms cigaretėms.

Mitas: Kontrabandines cigaretes rūko tik pasienio gyventojai …

Faktas: Deja, priklausomai nuo regiono, iki 50 procentų gyventojų vis dar perka cigaretes turguose, ar privačiai. Jos atkeliauja iš Baltarusijos, Rusijos ir Latvijos. Kol kas Lenkija parduoda cigaretes už panašią, kaip Lietuvoje kainą, tad apsipirkinėtojai Suvalkuose nededa jų į savo pirkinių krepšelį.

Mitas: Elektroninės cigaretės padeda mesti rūkyti taip pat kaip ir nikotino pleistrai …

Faktas: Tai yra mažiau nei 5 procentais atvejų. Iš tiesų abu šie prietaisai, tėra nikotino pristatymo sistemos … kurios negali padėti atsikratyti nikotino – jį vartojant. Deja šiuo absurdu tiki didelį dalis žmonių, desperatiškai bandančių sukontroliuoti savo priklausomybę nu onikotino.
Mitas: Oficialūs cigarečių pardavimai, atspindi rūkančių kiekį ir surūkomų cigarečių kieki …
Faktas: Deja, daugiau nei apie trečdalis cigarečių parduodamos ir perkamos nelegaliai.

Mitas: Perėjus prie elektroninių cigarečių, galima sutaupyti …

Faktas: Taip pat sėkmingai ‘sutaupyti’ galima ir sumažinus, tačiau nelabai pavyksta.
Faktas: 2 Trilionai dolerių (iki 5pc pasaulio BVP) kasmet pasaulyje išleidžiami gydyti ligoms, kuriu galima buvo išvengti pvz. atsisakant rūkymo. Lietuvoje 11 000 žmonių kasmet miršta nuo ligų, kurias sukelia rūkymas.
Mitas: Tabako industrija ruošia ‘saugesnius’ cigarečių pakaitalus …
Faktas: Tabako industrija ruošia įrankius, padėsiančius išlaikyti rūkorių priklausomu.
Faktas:  Absurdiška, tačiau tiesa … 80 pc. rūkančių pradėjo, kai jiems buvo draudžiama rūkyti ir parduoti cigaretes, t.y. iki 18 metų. Didžioji dalis pradedančių, naudojo elektronines cigaretes.
Mitas: Rūkymas sukelia tik fiziologinį diskomfortą …
Faktas: Deja, daug daugiau diskomforto sukelia gėda, baimė ir susierzinimas, kurį rūkoriams tenka patirti įvairiomis rūkymo stadijomis.
Mitas: Kauno diena 03 geg rašo, jog manoma – elektronines cigaretės gali gelbėti gyvybes, nes jose nėra degimo proceso …
Faktas: Tai keistas palyginimas, kuris daugeliui rūkorių atrodo, geresnis ‘blogas’ pasirinkimas. Prisiminkite, tai tiesiog klaidinimas – vienintelis adekvatus ir protingas pasirinkimas yra nevartoti jokių cigarečių.
Mitas: Savadarbės cigaretės padeda stipriai sutaupyti, nes už pakelio kaina gaila susisukti iki 40 cigarečių.
Faktas: Esame klaidingai išmokyti skaičiuoti, kiek cigaretėms išleidžiame per dieną, o ne per gyvenimą. Jei rūkome, nesvarbu ką, išleisime nuo 50 iki 150 t. EUR, jei pavyks išvengti kritinių ligų.
Mitas:  Rūkoriai įsitikinę, kad tik valios trūkumas sulaiko juos nuo galutinio sėkmingo bandymo mesti rūkyti…
Faktas: Deja atvirkščiai – JŪS VALINGI, nes sugebėjote save pripratinti prie ne itin skanaus dūmo. Visa bėda, kad valią mes naudojame tam kad palaikyti save rūkančiais ir rasti bent vieną pasiteisinimą sutraukti sekančią cigaretę.
Mitas: Rūkymas padeda susipažinti, bendrauti su draugais.
Faktas: Daugelis rūkorių seniai pastebi, jog draugai vienas po kito meta ir tenka eiti rūkyti … vienam.

 Mitas: Vaiką gerai išgąsdinus, jis nepradės rūkyti …
Faktas: Gąsdinimas, deja neturi absoliučiai jokio poveikio suvokimui – geriausiu atveju, juo galima atkreipti dėmesį.
Faktas: Cigaretės – vienintelis legalus ir viešai prieinamas produktas, kuris nužudo lygiai taip pat tiksliai, kaip numatyta perspėjime.
Mitas: Rūkymas padeda susikoncentruoti….
Faktas: Noras rūkyti blaško.
Mitas: Jei jau keletą kartų nerūkai, vadinasi esi nerūkantis …
Faktas: Deja, yra žmonių, kuriems net po keleto nerūkymo metų … tema labai jautri. Jie užsiplieskia, nuliūsta, ar kitaip emociškai susierzina kaskart palietus rūkymo temą. Jie vis dar psichologiškai priklausomi nuo cigaretės.
Mitas: Piene mirkytos cigaretės, padės tėveliams niekada nerūkyti …
Faktas: Dar neradau ne vieno žmogaus, kuris ši triuką būtų pabandęs. Praneškite, jei radite.
Mitas: Elektroninės cigaretės saugios …
Faktas: Evanas S, Majamio ligoninėje atsidūrė, kai elektroninė cigaretė sprogo jo bunoje ir sunkiai jį sužalojo. Tai tik vienas iš 20 fiksuotų atvejų JAV
evanas
„Medikai sakė, kad Evanas patyrė 3 laipsnio vidinius ir išorinius nudegimus, sprogimas pažeidė netgi plaučius, į kuriuos pateko ir kraunamojo elemento rūgšties. Greičiausiai, cigaretės kandiklis po sprogimo atsidūrė brolio gerklėje ir sprogo antrą kartą“, – užsienio žiniasklaidai sakė E.Spahlinger sesuo.
Dar viena elektroninės cigaretės auka tapo mergina Jennifer Ries, kurios prietaisas sprogo įkraunant jį mašinoje. Amerikietė patyrė 2 laipsnio kojos nudegimus.
Mitas: „Metimas rūkyti, tai ne sudėtingas darbas…
Faktas: Tai geriausia dovana kokią sau galite padovanoti.
Mitas: Cigaretės pašalina migreną …
Faktas:Tai, kad filmuose sužeistas karys rūko, nereiškia, jog cigaretės mažina skausmą.
Mitas: Mesti rūkyti – didelis darbas …
Faktas: Mesti rūkyti užtrunka apie 4 valandas, susiruošti mesti …. ilgas darbas (matyt kartu ir didelis) nes trunka 10-20-30… metų.
Mitas: Rūkymas pagrinde kenkia širdžiai, kvėpavimo ir kraujotakos sistemoms …
Faktas: Nikotinas, stipriai komplikuoja smegenų veiklą. Jau pradėti moksliniai darbai įrodo, jog rūkymas mažina žmogaus intelektą.
Mitas: Svorio priaugimas, metus rūkyti, dar kenksmingesnis už rūkymą …
Faktas: Svorio priaugimas yra problema, niekaip nesusijusi su rūkymu. Rūkydamas žmogus yra liguistas, priaugęs svorio yra nutukęs. Tačiau nerūkantis, visais atvejais yra geresnis sau ir kitiems.
Mitas: Rūkoriai laukia progos mesti rūkyti …
Faktas: Rūkoriai bijo mesti rūkyti, todėl nuolat tą mintį atidėlioja.
Mitas: Rūkoriai prisidirba problemų, nes rūko per daug, netinkamas cigaretes ir pan.
Faktas: Didžiausių problemų prisidarome, nes rūkome ir nieko su tuo nedarome.
Mitas: Rūkantys mano žiną viską apie elektronines cigaretes …
Faktas: Viskas, ką rūkoriai žino apie elektronines cigaretes dažniausiai yra melas.
Mitas: Ištrauka iš filmo ‘Kava ir cigaretės’ … ‘jei jau metėm rūkyti, gal po vieną?’
Faktas: Jei leidi sau vieną cigaretę – nemetei rūkyti.
Mitas: Nikotino pakaitalų terapijos rezultatai yra mediciniškai ištirti …
Faktas: Pasidomėjus tyrimo rezultatais paaiškėjo, jog nikotino gaminių pardavėjų dauguma nežino apie jokius rezultatus ir apsiriboja komentaru ‘nikotino pakaitalai padidina tikimybę mesti rūkyti’
Mitas: Cigarečių filtrai padaryti iš degimui saugios medžiagos …
Faktas: Manoma, jog filtrus daro iš medvilnės, tačiau iš tikro tai plastiko atmaina, kuri degdama yra ypač toksiška. Tad jei rūkote, jokiu būdu netraukite iki pat filtro – tai itin pavojinga.
Mitas: Rūkymas atpalaiduoja ir sumažina depresiją …
Faktas: Rūkant siekiame atsipalaiduoti ir nusiraminti, deja tampame irzlūs ir neramūs. Dėl narkotinės priklausomybės vartojamas nikotiną tampa ne tik fizinį diskomfortą sukeliančia medžiaga, bet ir nuolatinį nerimą sukeliančiu veiksniu.
Mitas: Rūkymas didesnio streso metu padeda susivaldyti …
Faktas: Paklausiau 3 žmonių po avarijos, ar cigaretė pagelbėtų dabar sudėlioti mintis ir planuoti veiksmus? Atsakymas buvo vienareikšmis – cigaretė padarytų viską dar blogiau.
Mitas: Cigaretės yra cigaretės, žmogus visada suvokia jas vienodai …
Faktas: Cigaretės lieka cigaretėmis, tačiau žmogus suvokia jas skirtingai – būdamas rūkantis ir nerūkantis.
Mitas: Rūkoriai nori mesti rūkyti, dėl to nuolat ieško kaip tai padaryti …
Faktas: Rūkoriai ieško pasiteisinimų, kodėl negali to padaryti … nes bijo nežinomybės metus rūkyti.
Mitas: Rūkoriai ilgisi rūkymo kavinėse …
Faktas: Čekijoje, kur kavinėse rūkoma – rūkoriai mielai pritartų draudimui, nes daugelis šlykštisi jose linksmintis.

Mitas: Rūkantis jaunimas lengviau bendrauja …

Faktas: Jaunimas dažnai mato, kad rūkančių kompanija visada tarpusavyje atrodo draugiškesnė, atviresnė ir komunikabilesnė. Daug jaunuoliu gali pradėti pavydėti ir net gailėtis, kad jie nėra tos kompanijos dalis … ir svajoti apie parūkymą.

Kad ir kaip keistai skambėtų, bet kokia bendra veikla … gera ar akivaizdžiai bloga suartina. Jei minėti jaunuoliai kartu lankytų krepšinio treniruotes, ar šachmatų būrelį, dirbtu savanoriais, ar susirinktu per pertraukas mokinių taryboje … rezultatas būtų lygiai toks pats.

Tik pagalvokite, ar vaiką, turintį komunikacijos problemų, cigaretė padarytų komunikabilesniu?

FAKTAS: NUO ALLEN CARR’S EASYWAY METODO ATSIRADIMO, PADĖJOME 15 000 000 ŽMONIŲ MESTI … TAČIAU:
FAKTAS: DAUGIAU NEI 50 000 000 RŪKANČIŲ KANKINDAMIESI MIRĖ PER TĄ LAIKĄ, IR:
FAKTAS: DAUGIAU NEI 50 000 000 NAUJŲ RŪKORIŲ UŽĖMĖ JŲ VIETĄ PRADĖDAMI RŪKYTI!
PADĖKITE TAI NUTRAUKTI DABAR!
ESATE MAMA AR TĖTIS, BROLIS AR SESUO, SENELIS AR ANŪKAS, PROFESORIUS AR STUDENTAS, VYRAS AR MOTERIS – SUTEIKITE VILTĮ, PRANEŠKITE ARTIMIESIEMS, KAD YRA LENGVAS BŪDAS NERŪKYTI, SUSISIEKITE SU MUMIS INFO@MESTIRUKYTI.LT DABAR
daugiau:
Ko dar jums nepasakys elektroninių cigarečių pardavėjai? 

 

 

 

Norite sužinoti daugiau, o gal pasidalinti savo mitais apie rūkymą, ar mesti rūkyti – parašykite mums info@mestirukyti.lt

21 PATARIMAS METANTIEMS RŪKYTI

Skaitytojų komentarai

 • O dar

  rugpjūčio 11, 2014 07:55

  o dar mitu galima, as girdejau kad kai rukai atmintis geresne buna

 • Kas dar

  rugpjūčio 12, 2014 08:09

  ir ka dar parasysi ko nezinociau, visi ir taip viska zino cia

 • Thomas

  rugpjūčio 20, 2014 10:03

  as begu rukydamas greiciau nei kiti futbolistai mano klube, kurie neruko. manau reikia jausti saika ir viskas bus normaliai. nors aisku gerai butu kada nors mesti rukyti

 • Rimas

  rugpjūčio 26, 2014 10:17

  bet vistiuek geriau rukyti lengvas cigaretes

 • PatsPats

  rugsėjo 5, 2014 08:02

  tai kam parduoda tuos nikotino pakaitalus, matyt yra kazkokia nauda is ju

  • jurga

   kovo 31, 2015 09:12

   Tai uzdraustu visame pasauly tas cigaretes ir nerukytu zmones gal bet ce bizny daro zmoniu sveikata kazkas kam tai yra naudinga. As rukiau 6metus aciu dievui kad viena diena paemiau ir meciau

 • Ricardas

  rugsėjo 22, 2014 08:03

  na del suzilimo tai nesutiksiu. kai zvejoji tikrai gerai parukyt jei susali. aisku dar geriau butu mesti rukyti visai 😀

 • Rimantas

  liepos 13, 2015 16:54

  Sveiki,

  niekas kitas nemes už Jus rūkyti, turite paimti tai į savo rankas. jei kaltiname gyvenimą, kad neuždirbame pinigų, kartais reikia pasižiūrėti kur juos ledžiame, kalbu ne tik apie cigartes bet ir mobiliuosius ir pan. ar tikrai tai padeda geriau gyventi? atvirai aš neturiu vietos cigaretėms ir tuo labiau nešoku aukščiau savo galimybių,

 • saulius

  rugsėjo 21, 2015 22:32

  ko tiek pislevos skelbiant komentara.bijai nuomoniu.Uzginciju
  2faktus tavo ore.Rukiau 15metu.po 2pakius.meginau mest 10kart.
  ir tik susirgus persalimo liga.kai savaite pragulejau ant arbatu ir
  vaistu namie,nerukes.Ore numeciau rukyt.tiesiog pasveikes nebenorejau.
  o po 2-4sav su pajuoka ziurejau i cigaru skyriu.
  Ir2faktas,mano zmonos tik.kartoju tik pradejo rukyt.mete nuo 65iki50kg.
  valgo ka ir kiek nori.cepelinai slus kartais neisimtis.ir nieko.
  bet pristabdo rukyma svoris i virsu.Neskatinu rukyt tikrai,
  nes matau kad jai imunitetas nusilpo.bet tavo tiesa tik tavo vaizduotei

 • Saulius

  rugsėjo 14, 2016 09:55

  Stumiu ketvirtą dieną… jau lengviau (šiek tiek) ir turbūt kokį 6 bandymą mesti rukyti ritinu (kažkokiu būdu vis atkrentu po 2-6 mėnesių). Na dabar apie savijautą 😀 Kaip aš ilgiuosi tų cigarečių, kokia meilė yra tarp mūsų, net galva svaigsta kai apie tai pagalvoju, norisi odę sudėti šitam čiultukui ir mišias užsakyt, gal į kokį pasimatymą slaptą pakviest, kur nors už kampo. Na visokių tokių prieštaringų jausmų esu kupinas jau ne vieną dieną. Kolegos man už nugaros kaip tik turi viečikę… valkatos! palei nosį kas pusvalandis su cigaretėm ropinėja už lango 🙂 Na, bet skirybos niekada nėra lengvos 😉 Beja labai buvo įdomu paskaitinėti, tikrai padeda savimotyvacijai. Ypač kai tai ką ir taip žinai ir suvoki, bet negali pats įvardinti, randi užrašyta juodu ant balto.

 • kostik

  rugsėjo 14, 2016 23:31

  jei tau px – tu rukysi kad ir kiek straipsniu i si skaitydamas,jei tu kiek rupi sau ir tau tikrai rupi mest rukyt,tu mesi neskaitydamas ir neieskodamas paguodu google apie rukyma,jei jau ieskai paguodu,tu silpnas mest,as meciau po 7 metu rukymo daug ,tiesiog meciau staigiai ,nes as to norejau labiau negu but dryscius rukantis ir svajojantis apie gera savijauta ir grazia odos spalva,nes as esu as noriu but kitas,nei priklausomas ,tai nebe as .

Comments are closed.

Straipsniai

Allen Carr's Easyway

Straipsniai verti Jūsų dėmesio, kur galite palikti savo komentarą